Beyaz Yakalılar İçin Deterjan Önerileri

Beyaz kelimesi ilk anda ne tatlı bir çağrışıma sahip değil mi? Saflığın, temizliğin, bulutların, karın rengi. Beyaz gelinlik, beyaz gelincik, beyaz sayfa gibi… Beyaz yalan demek bile yalanı masum hale getiriyor, daha ne olsun? Her derdi en az birkaç ton açabiliyor beyaz sanki.

Gel gelelim iki kelime var; bunların yanında işler değişiyor: Beyaz un ve beyaz yaka. İkisinin de göründüğü kadar masum olmadığını keşfetmek çok uzun sürdü. İkisine de bereket diye niyet edildi, hastalıklar ve kilolar da beraberinde geldi. Şimdi zor bir kavşakta kalabalık gruplar halinde bekleme yapıyoruz. Olan oldu deyip yola aynı şekilde devam etmek mi? Radikal bir değişiklik yapıp tüm sistemi değiştirmek mi?

Bu yazı, ikisinin arasını bulmayı umanlar için. Madem yakamızın rengini değiştiremiyoruz ya da dahası şöyle yakasız, ferah bir şeyler giyemiyoruz üstümüze… Yakamızdaki inatçı kirlerden kurtulalım hiç değilse…

1. Yol arkadaşlarınızı selamlayın

Three Women and Two Men Watching on Laptop Computer on Table

Her beyaz yakalının hayatında en az bir kez kullandığı bir kalıp var: “Ailemden çok X’i görüyorum.” şeklinde. X burada, varlığına isyan edilen iş arkadaşını simgeliyor! Bazı insanlar tavır ve davranışlarıyla birer imtihan, bunu inkar edemeyiz. Peki odak noktamızı değiştirsek? Yani; her gün iş için evden çıktığınızda X’i görmek zorunda kalıyorsunuz (çok acı) ve fakat başka neler görüyorsunuz yolda? Ofiste mutlaka içinizi ısıtan birileri vardır ama ondan bile önce? Servis güzergahınızın üzerindeki bir çınar ağacı, evden sokağa adım atmanızı bekleyen bir kedi, otopark görevlisi yaşlı amca? İnsanın her sabah şevkle selamladığı yol arkadaşları olmalı.

2. Günü parçalara bölün

Six White Ceramic Mugs

Gelecekte böyle olmayacağına her türlü iddiaya girmek mümkün, ancak şu anda “iş günü” adı altında tüm vaktinizi bir kuruma hediye etmiş bulunuyorsunuz. O halde hiç değilse molalarınızın takipçisi olun. Telefon susmuyor diye tuvalete bile gitmemenin kimseye faydası yok. Aksine, günün her iki yarısında da; çay, kahve, meyve ya da kurabiye eşliğinde 15 dakika geçirme hakkınız var. Kurabiye beyaz undan olmasın yalnız.

3. Bir tünel kazın

Grayscale Photography of Man Stretching on Chair in Front Computer Monitor

Kapalı ortamlar, ışıkla irtibatınızı kesiyor. İş saatlerini esnetmek de, henüz ülke vizyonunun çok ötesinde olduğu için bazen işiniz çok yoğun değilken döner sandalyenizde oturmanız beklenecek. Belki farkında değilsiniz ama, bu süreyi alışveriş sitelerinde geçirmek ruhunuza acı veriyor! Kulaklık imkanınız varsa, TED videolarından girin Spotify podcastlerinden çıkın. Meditasyon uygulamaları bir diğer öneri. Bir yandan çalışırken, bir yandan ufkunuzu genişletmenin daha güzel bir yolu olabilir mi? İlgi alanlarınızın bir listesini yapıp işe koyulabilirsiniz. Değerli vaktinizi harcadığınız şey tesadüf olmasın.

4. Bir takvim yapın

Person Writing on Paper Using Yellow and Black Pen

Departmanınız ne olursa olsun; mutlaka şirket takvimini takip ediyorsunuz. Çeyreği, yarı yılı, yıl kapanışı derken; tek bir önemli tarihi bile atlamanıza fırsat verilmiyor. Peki ya kişisel takviminiz? 2019’un ilk üç ayı biterken, hedeflerinizin neresindesiniz? Önümüzdeki 3 ay için planlarınız ne? Kişisel hedeflerin yanına minik bir tik işareti kondurmanın tadı başka. Hedefleriniz ne kadar gerçekçi olursa ve ne kadar küçük adımlara bölünürse, takibi de o kadar kolaylaşıyor. Bunun için günlük, haftalık, aylık planlayıcılardan da faydalanabilirsiniz.

5. Kalbinizi temiz tutun

Woman Sits in Front of Black Laptop Computer

Yakanızı bilmem ama vicdanınız beyaz olsun. Yaptığınız işlere dönüp bakın. Neye hizmet ettiğinizi önemseyin. Etik dışı davranışların bahanesi “para kazanmak” olmamalı. Tüm zorluklar sınav, tüm zor kişilikler öğretmen. Dersinizi alıp yolunuza devam etmeye çalışın. Ne yazık ki, bir beyaz yakalının işten çıkarılması için saniyeler yetiyor. Bu derece pamuk ipliğine bağlı bir durum için, kırık bir kalbin ağırlığını taşımak istemezsiniz.

Survivor Ada Konseyi VS Beyaz Yaka Dünyası” yazımızı da okumayı unutmayın!😊

Yazar: Özge Canan Aydın
Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: