Mindfulness ve Mindful Beslenme Nedir?

Yeni çağın popüler beslenme şekli olarak gösterilen mindful beslenmeyi daha önce hiç duymuş muydunuz? Mindfulness, teknolojinin verdiği ivme ile hızlanan yaşamlarımızda kaybolmamamız adına, çeşitli konularda ele alınan, son günlerde çokça duyduğumuz bir kavram. Alanında uzman danışmanlar mindfulness felsefesinin üzerinde çokça duruyor. Bu alanlardan biri de tabi ki de  beslenme alışkanlıkları.

Mindful Beslenme Nedir?

mindful eating ile ilgili görsel sonucu

Mindfulness, çoklu işlere odaklanmak durumunda kaldığımız bu dünyada, yaptığımız tek bir şeye odaklanarak farkındalığımızı uyandırma felsefesidir. Başka bir tabirle anın tadını çıkarmak gibi de düşünülebilir. Araba kullanırken, ailenizle vakit geçirirken, film izlerken, kitap okurken hatta çalışırken. O an ne yapıyorsanız odağınızı tüm algılarınızla ona vermeniz durumudur mindfulness. “Dikkatinizi sadece yaptığınız işe verin, farkında yaşayın” felsefesi. Bu farkındalık felsefesi beslenme alışkanlıkları için de gündeme gelmiş durumda. İçinde bulunduğumuz çılgınca yoğun hayatta alternatif bir beslenme alışkanlığı olarak, uzmanlar özellikle iş dünyasındaki insanlara mindful beslenmeyi öneriyor.

Ne Yediğinin Farkına Var!

Ä°lgili resim

Her bireyin yaşam koşulları ve içinde bulunduğu güncel trafikten dolayı benimsemiş olduğu ya da benimsemek durumunda kaldığı beslenme alışkanlığı birbirinden faklılık gösteriyor. Bu yazıyı okuduktan sonra kendi beslenme alışkanlığınızın nasıl olduğunu analiz edin. İtiraf edelim, belki de birçoğumuz ne tür bir beslenme alışkanlığına sahip olduğunun farkında bile değil.

Yoğun iş hayatında öğünlerin zamanı karışabiliyor, bazı öğünler atlanabiliyor veya işleri yetiştirme telaşından yemek için yeterli zaman ayrılmıyor ve yeme ihtiyacı hızlı bir şekilde gideriliyor. Çoğumuz, ne yediğimizi ve ne kadar yediğimizi bilmiyoruz, farkında değiliz belki de. Bir düşünün, öğlen yediğiniz yemeğin tadını hatırlıyor musunuz? Ne yediğinizi sormuyorum; tadını soruyorum! Nasıldı? Belki kötüydü, belki de harika.. Kötü bile olsa bunun farkında değildiniz.

mindful eating ile ilgili görsel sonucu

Yemek yerken çiğnemenin önemini birçok uzman vurguluyor. Besinler tam olarak çiğnenmediği için sindirim yollarında birçok sorun yaşanıyor ve bu sorunlar kilo alımına yol açıyor.

Araştırmalara göre yavaş yemek yiyen ve besini yeterince çiğneyen bireylerin kiloları diğer bireylere göre yaşamı boyunca daha stabil seyrediyor. İnsan beyni doyma sinyalini 20 dakika içerisinde aldığı için ideal yeme süresi uzmanlar tarafından 20 dakika olarak tanımlanıyor.

Yemeğinizi yerken acele etmeyin. Lokmalarınızı güzelce çiğneyin. Minimum 20 dakikaya yayarak yemek yiyin. İlk başlarda dakika tutmak isteyebilirsiniz; öğüne başlarken kronometreyi açın ve 20 dakikayı bulmadan öğününüzü tamamlamayın. Aklınızdaki düşünceleri uzaklaştırıp yemeğinize ve onun tadına odaklanın. Bu durumu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman farkı hem hissedecek hem de göreceksiniz.

Kabus Gibi Diyetler…

Bir klasiktir “Pazartesi olsun diyete başlayacağım.” Vee o büyük pazartesi gelir, diyete başlanır. Başlangıçta her şey harika, full motivasyon, her geçen gün absürt diyet yemekleri ile kendimize işkence ederiz. Bir hevesle başlanılan diyetler çok uzun sürmez. Düşünsenize hayatınız boyunca diyet yaparak yaşayabilir misiniz? Bu ne kadar mantıklı?! Diyete başladınız harika, peki diyet bitince ne olacak? Sonsuza dek zayıf mı kalacaksınız? Tekrar eski yeme alışkanlığınıza dönerseniz tabi ki de hayır! Kendimizi kandırmayalım.

Mindful beslenme, diyet programlarına alternatif olarak mevsimsel sebze ve meyve ile doğal, fresh yiyeceklerle doğru şekilde ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyi destekliyor. Bu alışkanlığın psikolojik, fiziksel ve zihinsel sağlığımız için pozitif etkileri olduğu aştırmalarla ispatlanmış durumda.

Düşünce Şeklinizi Değiştirin

Beslenme alışkanlıklarınız sizin elinizde ve düşüncelerinizin kontrolü sizde. Sizce gerçekten vücudunuzun abur cubur tüketmeye ihtiyacı var mı? O çikolatayı ya da cipsi yemediğiniz zaman gerçekten ne olacak bir düşünün? İhtiyaçlarınızın farkına varın. Abur cubur yiyerek vicdanınızı zor duruma sokmayın. Örneğin; canınız tatlı mı istiyor? Leziz mi leziz meyveleri getirin aklınıza ve tatlı ihtiyacınızı karşılayın. Algınızla oynayın, çünkü algınız düşüncelerinizi şekillendirir😉

Duygu Durumu Kontrolü

depression eating ile ilgili görsel sonucu

Stresliyken, mutsuz ve mutluyken kısacası yüksek ve sıkışık duygu durumlarında sürekli bir şeyler yeme eğiliminde misiniz? Sizi yemeye iten duyguya odaklanın, bu duyguyu keşfedin ve sizde uyandırdığı yeme hissini yenmek için dikkatinizi farklı bir yöne çevirin. Bu tür durumlarda egzersiz yapmak ve meditasyon çok işe yarayabilir. Sizi yemek yemeye iten duyguyu anlayın ve bu duygu eksikliğini giderin. Yoksa sürekli yeme isteğiniz tetiklenecektir; ta ki o eksik duyguyu besleyene kadar…

Acaba Ne Yiyorum?

Bread on Green Ceramic Plate

Yemek yerken tabağınızdaki yemeğin ayrıntılarına odaklanın, ne yiyorsunuz farkında olun; yemeğin tadı, ne tür tadlar alıyorsunuz, sunumu, rengi, kokusu nasıl? Hepsinin tadını çıkarın. Ne yediğinizin bilincinde olun.

Sadece Yemek Yiyin

Two Dinner Plates on Square Brown Wooden Bar Table

Yemek yerken başka konularla uğraşmayın. Çoğumuz yemek yerken televizyon izleme, telefona gelen iletileri kontrol etme veya bir şeyler okuma alışkanlığına sahip. Hatta çocuklarına sadece televizyon izlerken yemek yediren anneler bile var.

Yemek yerken başka bir konu ile uğraştığımızda yani odağımız başka yöne kaydığında yemeye konsantre olmadığımız için ne yediğimizin ve ne kadar yediğimizin farkına varamıyoruz. Bilinçsiz yenilen yemek de tatmin edici olmuyor. Bunun sonucunda, acıkma hissi için geçmesi gereken süre ve tokluk hissi ile ilgili sıkıntılar doğuyor.

Sadece yemeğinizi yiyin ve odağınızı başka bir şeye yönlendirmeyin!

Mindful (Bilinçli) Beslenmeye Başlayın

Ä°lgili resim

Aslında mindful beslenme alışkanlığını edinmek çok kolay. Yapmanız gereken şey şu; beslenme alışkanlığınızın sizin eseriniz olduğunun farkına varmak! Mindful beslenme alışkanlığını mevcut beslenme alışkanlığınızın yerine koyarak onu benimseyebilirsiniz.

Öncelikle yemek yeme sürenizin ne olduğunu tespit edin. Daha sonra, yemek sürelerinizi minimum 20 dakikada tutmaya özen gösterin. Sadece yemeğinize odaklanın, aklınızdaki diğer düşünceleri atın. Bir an önce bitireyim düşüncesinden çıkarak bu işe başlayabilirsiniz.

Hızlı yediğinizi düşündüğünüz anda yavaşlayın. Gerekirse sağ elinizle yiyorsanız, sol elinizle yemek yemeyi deneyin; bu sizi yavaşlatacaktır. Çiğneme devrinizi artırmak için lokmanızı yutmadan önce birkaç kez daha ekstradan çiğneyin. Zamanla çiğneme devriniz artacak ve bu devir sayısı otomatik olarak işler hale gelecektir.

Ne yediğinizin bilincinde olabilmek için birlikte yemek yediğiniz kişilerle, yemeğin tadı ve aroması ile ilgili birbirinize sorular sorarak farkındalığı artırmaya odaklanabilirsiniz.

Bir şeyler yemeye yönelmeden önce gerçekten aç olup olmadığınıza emin olun. Bazen susuzluk da açlık hissi verebilir. Bu sayede gerekmeyen ekstra öğünlerden kurtulabilirsiniz.

Yeni Tatlara ve Kokulara Açık Olun

Man Smelling Prawn and Pasta Dish on White Ceramic Plate

Yemek portföyünüzü; damak zevkinizi çeşitlendirin. Aynı sebzeyi ızgarada yapıyorsanız, bir diğerinde haşlayarak pişirmeyi deneyin. Yeni tatlar geliştirin, birbirine yakışan aromaları kombine ederek bunu yapabilirsiniz. Yenilikler, koku alma ve tatma duyunuzu daha keskin hale getirecek ve aldığınız tatları monotonluktan çıkararak, farkındalık durumunuzu artıracaktır.

Siz de mindfulness ve mindful beslenme hakkında yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca Yer Yemez Mutlu Eden 5 Besin yazımızı da okuyabilirsiniz☺️

Yazar: Benöylemidedim

Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: