Survivor’ın Yeni Sezonundan 5 Liderlik Dersi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan Survivor’ın yeni sezonu farklı bir temayla insanların karşısına çıkmış durumda. İş dünyasının dinamiklerinden kurgulanan bu sezonda yarışmaya katılan 18 kişi, kariyerleri göz önüne alınarak ‘beyaz yakalı, mavi yakalı ve yakasız olarak üç gruba ayrılmış. Beyaz yakalı grubun şu ana kadar çok da başarılı olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. İş dünyasının hatırı sayılır isimleri olan ve A sınıfı kişiliklere sahip insanlar olarak gösterilen grup, yarışma başlar başlamaz sendelemeye başladı. Bu yeni konseptle birlikte insanların liderlik anlayışıyla ilgili dersler çıkarması da oldukça muhtemel.

survivor liderlik dersi ile ilgili görsel sonucu

Beyaz yakalı olarak lanse edilen grupta; Yahoo ürün yönetimi kıdemli direktörü, Tampa eğitim kurumu başkan yardımcısı, Eski bir CAA sekreteri, Long Beach’li bir satın alam direktörü ve New Yorklu bir pazarlama direktörü yer alıyor. Adadan gönderilen ilk kişi ise Yahoo ürün yönetimi kıdemli direktörü oldu. Yarışmanın sunucusu Jeff Probst, beyaz yakalılar hakkında, ”İstediklerini almak için sürekli pozisyonlarını ve ellerindeki gücü kullanmaya alışmışlar.” ifadelerini kullandı. Aynı grup, geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümde düzgün davranışlar sergilemediği gibi zaaflarını belli ettiler. Tabii bu programın izleyicilere en büyük getirisi ise beyaz yakalı gruptan çıkarabilecekleri liderlik dersleri oldu.

1. Kibirli davranışlarla bir adım ileri, iki adım geri gidersiniz.

Close Up Photo of a Person Wearing Suit Jacket

Beyaz yakalı grupta yer alan yarışmacılar, sergileyecekleri tavırlarla son derece baskın ve etkili olacaklarını düşünüyorlardı. Medya danışmanı Maxx Dawson; ”Adada kalmak için yardımına ihtiyaç duyduğum kişilere baskı uygularım.” ifadelerini kullandı. Parakende satın alma direktörü ise ”Benimle iş yapan herkesi bir aşamada mutlaka ağlatmışımdır.” dedi. Fakat bu kişinin ve beyaz yakalı grupta yer alan Joaquin Souberbielle’nin diğer takım arkadaşlarına yalan söyledikleri ortaya çıktı. Bu ikili, insanları akılcı davranışlarıyla manipüle edebilecekleri izleniminden çok yalancı izlenimi veriyorlardı. Beyaz yakalı gruptakilerin kibirli ve ukala davranışları iş hayatında yükselmelerini ve geldikleri pozisyonu korumalarını sağlamış olabilir fakat bu davranışlar yarışmaya uygun değildi.

2. Zeka ve organizasyon her zaman kazandırır.

Group oO People Having A Meeting

Beyaz yakalı gruptakiler son derece iddialı olduklarını düşünseler de iş meydan okumaya geldiğinde birbir döküldüler. Çünkü elle tutulur bir planları bulunmuyordu. İlk başlarda arayı iyice açsalar da Yahoo direktörü Shirin Oskooi, 50 parçalık kelime puzzle’ında takıldı. Bu aşamada takılmalarının en büyük nedeni ise kimin puzzle’da daha iyi olduğunu önceden konuşup belirlememiş olmalarıydı. Her ne kadar özgüvenli tavırlarla başarılı olacağını düşünse de beyaz yakalı grubun birbirleriyle konuşarak plan yapmaları gerekirdi.

3. Yalnızca A sınıfı insanlardan oluşan bir grupla ilerleme sınırlıdır.

Group of People Sitting in Front of Table in Room

Yarışma başında sunucu Probst, beyaz yakalılara; ”Yetkili konumda bulunuyorsunuz. Kuralları beyaz yakalılar koyar.” dese de, grup üyeleri bir araya geldiklerinde kimsenin ne yapacağından haberi olmadığı için hiçbir kural konulamadı. Ekip, kulübe inşa etmeye çalışırken iki kişi de ateş yakmayı denese de başarılı olamadılar. İş dünyasına dair somut örnekleri en uç noktada sergileyen Souberbielle; ”Aramızda daha önce kimse ateş yakmadığı için ateşin nasıl yakılacağını bilmiyoruz. Hem biz niye ateş yakacakmışız ki? Gerekirse bir mavi yakalıyı işe alırız.” dedi.

4. Hiçbir çalışanı tek bir özelliği üzerinden yargılamayın.

Eight Person Huddling

Yakasız grupta yer alan mücevher tasarımcısı Joe Anglim ile hindistan cevizi satıcısı Vince Sly arasında gerginlik yaşandı:

Anglim: ”Vince kulübeyi böyle yapmak istiyorum.

Sly: “İstediğin gibi yapabilirsin.” dedim.

Anglim: ”Bir yakamız yok fakat benim de masaya koyabileceğim pek çok şey var. Mesela daha önce inşaatta çalıştım.

Sly ilerlemek istese de Anglim durumun bu şekilde devam edemeyeceğini biliyordu. Sly, yarışmanın kendisine biçtiği hippie modeline uygun davranmaya çalışırken grubundaki insanları da gücendirmişti. Anglim ise takım arkadaşları tarafından son derece sevildi. Sly’ın yanlış grupta yer aldığı düşünülebilir belki ancak, bu durumdan çıkarılabilecek en iyi ders, insanlara vurulan etiketlerin son derece anlamsız ve güvenilmez olduğudur.

5. Ekibin başarısızlığı tek bir kişiye yüklenemez.

Two White Wooden Mannequins on Wooden Chess Board

İlk yarışmada tökezleyen beyaz yakalı grup, puzzle’da sorun yaşayan Oskooi’yi hedef tahtasına yerleştirdiler. Fakat, yapılan kapalı oylama sonucunda Soberbielle’yi kandırmaya çalışan ve agresif bir tutumla lobi faaliyetleri yürüten Kim’in adadan gönderilmesi kararına vardılar.

Yazar: Anıl Kerem Öktem

Bu arada Survivor Amerika’yı konu edindiğimiz “Survivor Ada Konseyi VS Beyaz Yaka Dünyası” yazımızı da okumayı unutmayın!😊

Yazar: Benöylemidedim

Ajans Kriter Ekibi

Survivor’ın Yeni Sezonundan 5 Liderlik Dersi” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: