Daha İyi E-Posta Konu Başlığı Yazmak İçin 10 İpucu

E-Posta pazarlama alanında hizmet verenler için etkili bir konu başlığı yazmak son derece önemlidir. Potansiyel müşterilerin birçoğu gelen maili konu başlığına göre açıyorlar. Bu nedenle tüketiciye ilgisini çekecek bir şeyler vermeniz gerekiyor. Tabii bu durum bir genellemeden ibaret olduğu için yalnızca etkili bir konu başlığı yazmak yeterli olmayabiliyor. Biz de bu yazımızda nasıl daha iyi e-posta konu başlığı yazabileceğinizin ipuçlarını derledik.

1. Kısa ve Basit Başlıklar Kullanın

Tüketicilerin yüzde 35’i konu başlığına göre mail okuyor. Ayrıca yüze 50’lik kısmın da mobil cihazlar üzerinden e-postalarını okuduklarını düşünürsek kısa konu başlıkları atacağınız mailin okunmasında etkili olacaktır. E-posta pazarlama alanında, tıpkı e-ticarette olduğu gibi basitlik altın kuraldır. Karmaşık başlıklardan çok, kendisine net bir şekilde ifade eden basit başlıkları tercih etmeye çalışın .

2. Liste Kullanın

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde hayatımıza giren ve büyük ilgi gören liste içerikleri e-posta pazarlama alanında da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Liste içerikler insanlar için hem basit hem de merak uyandırıcı oldukları için mail okunma oranını doğrudan artıracaktır.

E-posta-konu-satiri

3. Kişiselleştirin

Eskiden atılan toplu maillerin yerini almaya başlayan kişiselleştirme tekniği, tüketicinin kendini özel hissetmesini sağlayacaktır. Bu teknik, genellikle doğum günü mesajlarında kullanılsa elimizdeki teknoloji ve devasa veri arşivi sayesinde doğru segmentasyonları kurarak kişisel davranışlara göre mail yollayabiliriz. Bu sayede tüketiciden alınan ger dönüş artacağı gibi marka ile kurulan etkileşim de artacaktır.

4. İnsanları Yanıltmayın

Geçmişte sıkça uygulanan bu yöntem e-posta açılma oranını arttırsa da güvenilirliği ciddi anlamda zedeliyor. Halen, başlıkta sunduğuyla içeriği arasında dağlar kadar fark olan e-postalar gönderen firmalar mevcut. Fazladan birkaç okunma için markanızın güvenilirliğine zarar vermek istemiyorsanız insanları başlıklarla yanıltmaya çalışmayın.

5. Kıtlık ve Aciliyet Yaratın

Bir fırsattan yararlanma ihtimali kişiyi harekete geçirir. Eğer siz, bu fırsatın bitmeye yakın olduğunu belirten bir başlık seçerseniz, kişi merakına yenik düşünerek e-postayı okuyacaktır. Yapılan araştırmalar da bu veriyi doğrular nitelikte. Kıtlık ve aciliyet yaratan mailler, diğerlerine göre yüzde 22 daha fazla okunuyor.

Black Android Smartphone Showing New Message Icon

6. İçerikle Uyumlu Başlıklar Kullanın

Gönderdiğiniz e-postanın başlığıyla sunduğunuz içerik arasında mutlaka bir ilişki olmalı. Bu nedenle, içeriğinizin kısa bir özeti olacak başlıklara yönelebilirsiniz.

7. Fayda Odaklı Başlıklar Üretin

Gönderdiğiniz e-postanın tüketici tarafından okunmasının kendileri için ne kadar büyük bir fayda sağlayacağına yönelik başlıkları tercih etmek, okunma sayısını arttırmak için önemli bir taktiktir. Buna ek olarak insanlar, kendileri için yeni olan, daha önce duymadıkları şeylere daha çok ilgi gösterirler. İnsanlardaki merak duygusunu kendi lehinize çekerek onlara yeni bir şeyler sunduğunuzu konu başlığında belirtirseniz maillerinizin açılma oranında da ciddi bir artış yaşanacaktır.

8. Test Edin

Yukarıda yer alan bütün ipuçlarını aynı başlığa segmente etmek neredeyse imkansız olacağı için, markanıza en uygun olanları seçerek birbirleriyle optimize edin. Daha sonrasında da oluşturduğunuz başlığın ne kadar etkili olduğuna dair testler yapın. Sizin için birbirleriyle en uyumlu ipuçlarını birleştirmeniz, kusursuz konu başlığını çıkartarak okunma sayınızı arttırmada birincil öncelik olacaktır. Bu nedenle maillerinizi sürekli teste tabi tutmaktan çekinmeyin.

beverage-black-coffee-brewed-coffee-1413652

9. Mobil Öncelikli Düşünün

Dijital pazarlamanın her alanında olduğu gibi e-posta pazarlama alanında da mobil öncelikli düşünmeniz gerekir. Litmus’un yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 50’sinden fazlası maillerini mobil cihazlar üzerinden okuyor. Yine Litmus’un yaptığı araştırma sonucunda maillerin en çok okunduğu mobil cihaz olarak iPhone karşımıza çıkıyor. Bu sebeple, e-postanıza konu başlığı seçerken mobil öncelikli düşünmek, mailin açılma oranını da arttıracaktır. Mobil cihazların ekranı küçük olduğu için en fazla 4 – 7 kelime arasındaki e-posta başlıkları ideal olacaktır. Contact Monkey’in hazırladığı rapor doğrultusunda ise 1 – 3 kelime arasında başlığa sahip olan e-postaların açılma oranı daha yüksek.

10. E-postayı Gönderen Kişi Açık Olmalı

E-posta gönderen kişinin kim olduğu tamamen açık olmalıdır. İsimsiz, kimliksiz maillerin birçoğu spam kutusuna düşebiliyor. İsimsiz, kimliksiz maillerin açılma oranları son derece düşük. Üstelik, kimlik belirtmeyen e-postaların birçoğu spam kutusuna düştüğü için müşterilerin eline dahi ulaşmıyor.

Yazar: Anıl Kerem Öktem
Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: