Ne Haliniz Varsa Gülün!

Gülün, en azından tebessüm edin. 21. yüzyılın Türkiye’sinin en büyük sorunu insanların artık gülmeyi unutmaları olabilir. Evlerimizden sokaklara, iş yerlerimizden okullarımıza kadar bütün insanlar somurtarak yaşamayı alışkanlık haline getirdi. Memleket zor günlerden geçiyor olabilir, fakat günümüzün tamamını somurtarak geçirmenin alemi var mı?

Grayscale Photo of Laughing Old Man

“Ne güzel söylemiş şair; gülmeyi çocuklar icat etti, bizler tüketiyoruz.”

Belki kimimiz çoğu zaman evden huzurla ve yüzümüzde tebessümle çıkıyoruz ama diğer insanlar bunu olumsuz etkiliyor. Bunu böyle düşünmek yerine diğer insanların yaptıklarına anlayışlı ve gülümseyerek karşılık verdiğinizde olacakları hiç düşündünüz mü? Resmen toplum o noktada değişmeye başlayacak. Sabah çıktınız evden ve arabanıza bindiniz, keyifle çıktınız trafiğe. Hata sizde olsun ya da olmasın birisi size korna çaldığında karşılığında el kol hareketi yapıp öfkelenmek en basit/klişe/tahmin edilebilir/ilk beklenen tepki olmayacak mı? Halbuki bunun yerine gülümseyerek kusura bakmayın dediğinizde değişimi başlatan siz olabilirsiniz.

Yellow Plush Toy

“Tebessüm her kapıyı açan sihirli bir anahtardır.”

Henry Bergson

Her şey tozpembeymiş gibi kahkahalar atarak hayatınıza devam edin demiyorum elbette. Bahsettiğim şey sadece yüzünüze ufak bir tebessüm yerleştirmek. Memleket ne durumda olursa olsun, biz toplum olarak birbirimize saygı duyduğumuzda birbirimizi sevdiğimizde her şeyin altından kalkabiliriz. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki sokakta yürürken somurtan insanlardan birisine yanlışlıkla çarpsanız kavga neredeyse kaçınılmaz olur. Her somurtan insanın elbette geçerli bir sebebi de olabilir. Geçim sıkıntı çekiyor olabilir, bir hastalıkla mücadele ediyor olabilir ve daha milyonlarca sebep sayabilirim. Fakat siz bunları yaşıyorsunuz diye etrafınıza da bunları yaşatamazsınız ki. İnsanlara, doğaya ve hayvanlara bu kadar öfkeli davrandığınızda kendinizi daha rahat mı hissedeceksiniz tabi ki hayır. Aksine her şeyin daha da kötüleşeceğini siz de biliyorsunuz.

smiling ile ilgili görsel sonucu
Photo by Dan Kosmayer

“İnsan mutluluktan gülmezmiş; güldüğü için mutlu olurmuş!”

Bazen de bir tebessüm, naifliğin, zarafetin vücut bulmuş halidir. Örnek verecek olursak; karşıdan karşıya geçmek için bekleyen bir yayayı gördüğünüzde durup yol verebilirsiniz. Karşılığında alacağınız teşekkürü ve sizde istemsiz oluşacak gülümsemeyi düşünün. Eve girdiğinizde gülümsemenizi yüzünüzden bir süre eksik etmeyin. Beraber yaşadığınız insanlar üzerindeki olumlu etkisini gözlemleyin. Unutmayın; bu iki olayda diğer taraf siz de olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, tebessüm etmek.

marilyn monroe smile ile ilgili görsel sonucu

“Hayat bir ayna gibidir. Gülümserseniz o da size gülümser.”

Peace Pilgrim

Bir kez geldiğimiz hayatı somurtarak ya da en ufak hatalara bile asabi tepkiler vererek geçirmek ne kadar doğru olabilir ki?! Gülümsemeyi iyimserlikle karıştırmıyorum yani her olayda pozitif bir şeyler arayın veya hep olumlu sonuçlar çıkarın demiyorum. Gülmek ne kadar zor olabilir ki diyorum sadece. Hem kendinizi hem çevrenizi hem de yaşadığınız toplumu gerçek anlamda değiştirecek bir eylemden bahsediyorum sadece. Bütün bunları sadece gülümseyerek yapıp yapamayacağınızı düşünmekte serbestsiniz. Yazdıklarımın tamamını bir kereye mahsus denemelisiniz, bütün bunların size nasıl iyi hissettireceğine şahit olacaksınız.

Boy's Brown Vest

“İnsan gülebildiği kadar insandır.”

Moliere

Bir kere gülmek insan sağlığı için bile çok büyük bir eylem. Daha geç yaşlanmanın yanında en küçük hastalıktan ciddi rahatsızlıklara kadar bütün hastalıkların da düşmanıdır gülmek. Hiç duydunuz mu doktorlardan moralinizi düşük tutun ve etrafınıza somurtun diye bir şey. Bilimsel olarak bile kanıtlanan bir eylemi bütün insanlar bilmesine rağmen neden uygulayamıyor. Belki de değişimi hep başkalarından beklememiz de sebep olabilir. Haklı ya da haksız yere size yapılan bir kabalığa sadece gülümseyerek ve nazikçe tepki vermeyi bir kere deneyin. Kendinizi tarifi mümkün olmayan bir rahatlığa kavuşmuş olarak bulacaksınız.

Gülmenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

  • Gülmek bağışıklık sisteminin gelişimini destekler.
  • Daha rahat ve dinlenmiş olarak kalkmanızı sağlayacak bir uyku düzeni sağlar.
  • Bir olayla karşılaştığınızda gülmek stresten dolayı yanlış karar vermenizi engeller.
  • Omuzları, karnı ve diyaframı çalıştırdığı için kalori yakımı sağlar.
  • Gülmek çekiciliğinizi artırır.
  • Güldüğünüzde sağlık problemleriniz için yaptığınız harcamalar ciddi oranda düşer.
  • Gülen insanların daha rahat nefes aldığını da unutmamak gerekir.

Smiling Woman Holding Dandelion Flower

“Gülme, yan etkisi olmayan yatıştırıcı bir ilaçtır.”

Arnold Glashow

Bütün bunlardan sonra hala somurtmaya devam etmekte ısrarcı değilsinizdir umarım. Somurtmak ve her an patlamaya hazır bomba gibi dolaşmak sadece size değil çevrenize de zarar verir. Bunu yapmak yerine hiçbir efor sarf etmeden ve bedel ödemeden sadece gülümseyin; değişimi başlatan siz olun.

Değişim gülümsedikçe büyüyecek ve somurtan insanlar hatalarını er ya da geç anlayacak.

Siz de bu yazının altına yaşadığınız bir durumu ve karşılığında gülümseyerek verdiğiniz tepkiyi yazabilirsiniz. Anlaşılsın ki değişim başlamış!☺️

Yazar: Halil Erdem
Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: