Dağ Köylerinin İnsanları: Hmonglar

Eskiden her şey ne kadar yalındı değil mi? Eski derken, binaların ormanları yok etmediği, havanın kirlenmediği, kapitalizmin ruhları sömürmediği, teknolojinin bu kadar gelişmediği yıllardan bahsediyorum. Yüzyıllar öncesinde, paranın bile icat olmadığı dönemlerde sizce de insanlar daha mutlu değiller miydi? Doğayla iç içe yaşarken, tarımla uğraşırken, takas yöntemiyle alışveriş yaparken…

Bize çok uzak hatta belki de ilkel gelse de bunlar, günümüzde yaşamlarını böyle devam ettiren bir topluluk var; Hmonglar.

Özgür İnsanlar

Ä°lgili resim

Güneydoğu Asya’da yerleşim gösteren halkın 2.5 milyon kadarı Çin’de yaşıyor.  1 milyonu ise Vietnam, Laos ve Tayland’a göç etmiş yıllar yıllar önce. Kültürlerini koruyan, geleneklerine bağlı yaşayan Hmonglar, Mavi ve Beyaz olarak iki klana ayrılıyor. Tarımla uğraşıyor, şamanizme inanıyorlar. Bana göre en güzel ve en şaşırtıcı özellikleri ise para kullanmamaları. Klanlar arasında takasla alışveriş yapılıyor.

Kültürlerine çok bağlı olan Hmonglar yani kelime anlamıyla “Özgür İnsanlar”, çocukları ve yaşlıları tabiri caizse el üstünde tutuyor. Yaşlılara büyük bir saygıyla yaklaşıyor, çocukları da sevgiyle kucaklıyorlar. Öyle ki, izinlerini almadan yaşlılara dokunmuyor, onlar oturmadan oturmuyorlar. Aile meclislerinde de son söz tabi ki yaşlıların.

hmongs vietnamese ile ilgili görsel sonucu

Çocuklar ise daima korunur kollanır Hmong kültüründe. Yemeklerin en güzel bölümü onlara ayrılır, yeni yıl kutlamalarında en güzel elbiseler onlar için dikilir. Modernizmin esir almadığı yerlerde insanların hala büyüklerine saygılı, küçüklerine sevgi dolu davranması tesadüf mü sizce?

Tarihlerini Nakışla İşliyorlar

Can Cau market
Can Cau market

Hmong kadınları el işlerinde çok yetenekli. Geleneksel kıyafetlerini, pamuk ve kenevir kullanarak kendileri dikiyorlar, yetmezmiş gibi bir de nakışla donatıyorlar. Klanlara göre geleneksel kıyafetler farklılık gösteriyor. Mavi klan kadınları; üzerinde turuncu ve sarı işlemeleri olan siyah saten ceketle, renkli şeritler ve detaylı nakışlarla kuşanmış pileli etek giyiyor. Beyaz klan kadınları ise siyah bol pantolon ile ceket giyiyor. Hmong kadınlarının kıyafetlerine işledikleri desenler sıradan değil. Tarihlerini ve yaşayışlarını işliyorlar ince ince giysilerine.

hmongs vietnamese ile ilgili görsel sonucu

Hmonglar hakkında, beni etkileyen bir başka bilgi de, boynuzun uğur getirdiğine inanmaları. Öyle ki, Hmong kadınları adetleri gereği boynuz biçiminde başlık takıp, saçlarını da bu boynuza doluyorlar. Peki bu adetin, bu geleneğin çıkış noktası ne?

Hmong halkının efsaneleşmiş kralı Chi-You, Çinliler tarafından başı boğa, gövdesi insan biçiminde bir yaratık olarak tasvir edilir, işte bu yüzden Hmonglar boynuzu uğurlu saymışlar, atalarına saygı bir nevi.

Köklü Bir Tarih

hmongs vietnamese ile ilgili görsel sonucu

Her ne kadar pek bilinen bir topluluk olmasa da Hmonglar’ın tarihleri azımsanacak türden değil doğrusu. 18. yüzyılda Çinlilere karşı mücadele etmişler, Vietnam Savaşı sırasında Laos bölgesindeki Hmonglar, CIA tarafından örgütlenerek Amerika için savaşmış. Bir yandan kendi bağımsızlıklarını da kazanmak istemişler ama sonunda hepsi bir tarafa dağılmış. Hatta pek çoğu, mülteci kamplarında uzun süre kaldıktan sonra Amerika’ya götürülmüş. Tabi, kültür, dil, din, ırk farklılıkları nedeniyle adaptasyon sorunu yaşamışlar. Bunca şeye rağmen yine de geride kalanlar yozlaşmaya karşı sağlam durmuş kültürlerini koruyabilmişler. İlginçtir, Hmongların Tufan ile ilgili efsaneleri bile var. Nuh Tufanı olarak bildiğimiz efsaneden bahsediyorum. Tarihleri o kadar eski, o kadar köklü yani. Ne denilebilir ki? Umarım, asırlardır süregelen kültürleri bir bu kadar daha devam eder ve bu özgür insanlar gelecek nesiller için de tarihe ışık tutar.

Yazar: Buse Ürgir
Ajans Kriter Ekibi

Dağ Köylerinin İnsanları: Hmonglar” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: