Bilet Alırken Uçak Modeline Neden Dikkat Edilmeli?

Etiyopya’da yaşanan uçak kazasından sonra Boeing 737 Max uçakları tekrar gündeme geldi. 2016’da seferlerine başlayan Boeing 737 Max, 6 ay içerisinde iki defa düştü. İlk kaza Endonezya’da meydana geldi ve 190 kişi hayatını kaybetti. Etiyopya’da gerçekleşen ikinci olayda ise 157 kişi hayatını kaybetti ve Boeing 737 Max uçakları dünya gündemine oturdu. Bu kazanın ardından birçok ülke hızla Boeing 737 Max’ın kullanımını durdurma kararı aldı. Bu ülkelerin arasında Avustralya, İngiltere, Brezilya, Çin gibi büyük ülkeler de bulunuyor.

Kazadan sonra ABD’nin açıklaması dikkat çekti!

Boeing's first fully assembled 737 MAX is rolled out

Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA), söz konusu Boeing modelinin yazılım ve sisteminin geliştirilmesi talimatını verdiğini açıkladı. FAA aynı zamanda da Boeing modelinin ABD’li üretici firmasına nisan ayına kadar süre verdi. Yetkililer Federal Havacılık İdaresi’nin gerekli araştırmaları yaptıktan sonra derhal yapılması gerekenleri söyleyeceğini ve o zamana kadar da Boeing 737 Max’ların uçuşlarının durdurulmasına gerek olmadığını açıkladı.

Filosunda 12 adet Boeing 737 Max’in olduğu Türk Hava Yolları’nın açıklaması

kapak

Yaşananlardan sonra hem Türk Hava Yolları hem de Ulaştırma Bakanlığı’ndan açıklama gecikmedi. THY filosunda bulunan 12 tane Boeing 737 Max için yere indirme kararı alındı. Havada bulunan uçaklarla ilgili anlık haberler veren flightradar uygulaması, İstanbul’dan kalkış yapan Boeing 737 Max uçaklarının Atatürk Havalimanı’na geri döndüğünü bildirdi. Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamalara göre, Boeing 737 Max uçaklarının uçuşları sırasında emniyeti olumsuz etkileyebilecek belirsizlikler ortadan kalkana kadar, bu uçak modelinin 13 Mart 2019 tarihinden itibaren seferlerden çekildiği belirtildi. Ulaştırma Bakanlığı da THY’nin açıklamalarını onaylayıp ikinci bir karara kadar uçuşların durdurulduğunun altını çizdi.

Uçuşunuzun Boeing 737 Max ile olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Employees gather for a closer view as Boeing rolls

Dünyadaki neredeyse bütün havayollarında Boeing 737 Max kullanılıyor ve çoğu zaman bilet alırken uçağın modeli ile ilgilenmiyoruz. Bileti alacağınız firmanın internet sitesinde ayrıntılar kısmında uçakla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Boeing 737 Max’ın kullanımın durdurulması kararından dolayı şu anda bu uçağın kullanıldığı uçuşlardan bilet alamazsınız. Fakat daha önce alınmış bir biletiniz bulunuyorsa havayolu firmasını arayarak uçuşunuzu rahatlıkla iptal edebilir ve paranızın büyük bir çoğunluğunu geri alabilirsiniz.

Yazar: Halil Erdem
Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: