Çin’de Akıllara Durgunluk Veren Ameliyatlar

Çin’de geçirdiği trafik kazası sonucu kulağının birini kaybeden adam, geçirdiği yapay kulak ameliyatı sonucu yeniden işitebilecek. Olayı ilginç kılan ise yapay kulağın ameliyatla koluna nakledilmesi.

Ji soyadlı adam, geçirdiği trafik kazası sonucu kulağını kaybetti. Estetik Cerrahi Doktoru Guo Şuzlong ise başarılı bir operasyon sonucunda adamın koluna yapay kulak nakli yaptı.

People’s Daily’de yer alan haberde; Çin’in Şansi şehrinde bulunan hastanede, Doktor Guo Şuzhong, Ji’nin kaburgalarından aldığı kıkırdağı, yapay kulak yaratabilmek adına ameliyatla hastanın koluna nakletti. Doktor Şuzlong’a göre yapay kulak, 4 ay içerisinde gelişimini tamamlayacak. Bu sayede, gelişimini tamamlayan yapay kulak, hastanın kazada kaybettiği sağ kulağının yerini alacak.

Geçtiğimiz yıl yaşanan trafik kazasında Ji’nin suratında ciddi yaralar oluşmuş ve sağ kulağı parçalanmıştı. Kazanın ardından yüz derisini ve yanaklarını yeniden şekillendirmek adına bir dizi operasyondan geçen Ji, hayatını yeniden normal insanlar gibi yaşamak istediğini, bu nedenle de estetik ameliyat geçirdiğini söyledi.

kapak

Chine News gazetesine verdiği röportajda Ji, kulağını kaybettikten sonra yarım bir insan olarak hissettiğini, bu sebepten ötürü de yapay kulak ameliyatından son derece umutlu olduğunu dile getirdi.

Ameliyatı gerçekleştiren Doktor Gou Şuzlong, Çin’in en önemli plastik cerrahlarından bir tanesi olarak biliniyor. Trafik kazasında kulağını kaybeden Çinli Ji, yapay kulak ameliyatının ardından eskisi gibi işitebilecek.

Korku Fimi Değil, BİLİM!

Ä°lgili resim

Bir adamın alnına yerleştirilen bir burnun görüntüleri, muhtemelen görmek istemediğiniz türde bir korku filminden fırlamış sahne gibi sanki ama değil! Yine Çin’de gerçekleştirilen bu ameliyatın yapılma sebebi ise araba kazası geçiren hastanın burnunun onarılamayacak hale gelmesi.

Maryland Green Spring’deki Johns Hopkins Sağlık Bakım ve Cerrahi Merkezi’ndeki yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahı Patrick Byrne, NEJM’de gösterilen yenilikçi kulak rekonstrüksiyonunun dünyada ilk yapılanlardan biri olduğunu söylüyor. Alışılagelmiş yerlere nakledilmeden önce alınlarda veya kollarda kulaklarda büyüyen burunlar, yüzlerce yıl öncesine dayanan cerrahi rekonstrüksiyon teknikleri sayesinde gerçekleşiyor. Prelaminasyon adı verilen uygulamada bir alanı yeniden inşa etmek için kullanılacak doku birden fazla katmanda inşa edilir.

Yazar: Anıl Kerem Öktem
Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: