12 Ünlü Markanın Kadınlar Günü Temalı Reklam Filmleri

Markalar ses getirebilmek için özel günlerde özel reklam filmlerine büyük yatırımlar yapıyor. Her yıl büyük markaların özel günler için çekmiş olduğu yaratıcı reklamlar birbiri ile yarışıyor ve gündeme oturuyor. 2019 yılında, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel büyük markaların yayınlamış olduğu ses getiren reklam filmlerini derledik.

1. Polisan

Ülkemizin bilinen en büyük boya markalarından Polisan “Gülen Boya”, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bu yıl “Her Ses Bir Nefes” sloganını seçti. Bu slogan Polisan’ın 7 yıldır yürüttüğü projenin isminden geliyor. Reklam filminde Polisan, kadınların toplum içinde maruz kaldığı şiddete, eşitsizliğe, cinsiyet ayrımına, tacize ve haksızlığa vurgu yapıyor ve herkesi bir olup kadınların nefesi ve sesi olmaya çağırıyor.

Reklam filminde kullanılan müzik ve müziğe eşilik eden sözler kadar karanlık bir atmosfer ile başlayıp aydınlık bir sonla bitmesi de oldukça etkileyici. Polisan Kansai Boya’nın reklam filmini yukarıya iliştirdik.

2. Opet

Opet 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için #BizdeBuKadınGücüVarken hashtag’ini kullanarak “Kadın Gücü”nü slogan olarak aldı. Reklam filminde hepimizin bildiği Tanju Okan’ın efsanevi  eseri “Kadınım” şarkısının sözleri Dünya Kadınlar Gününe Özel yeniden yazılarak kullanıldı. Reklamda kadın Opet çalışanları dikkat çekti.

Reklamın sonunda “Opet kadın gücünün farkında. Bir gün değil, her gün kadınların yanında.” diyerek kadınların gücünü ve kadınlara olan desteğini vurguladı. Reklam filmini yukarıda inceleyebilirsiniz.

3. Defacto

Parekende tekstil devi Defacto bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için “Duruşun Yeter” sloganını seçti. Diğer firmaların reklam filmlerinden farklı olarak Defacto Reklam filminde celebrity kullanmayı tercih etti. Reklam filminde Aslı Enver kadınları temsilen yer aldı. Reklam müziği olarak Teoman ve Atiye’nin birlikte seslendirdiği “Kal” parçası kullanıldı.

Reklam filminde “Varlığın yeter, sözlerin yeter, renklerin yeter, gülüşün yeter” denerek kadının güçlü ve soyut özelliklerinden bir kısmı vurgulandı.

4. Elidor

Resim2
by @serdar_CHP

Bu yıl en çok ses getirecek Kadınlar Günü reklamlarından biri de şüphesiz Elidor’un hazırladığı reklam filmi. Farklı mesleklerden kadınlar görev başında Ajda Pekkan’ın muhteşem şarkısı “ Sana Ne Kime Ne”nin sırayla sözlerinden bir parçasını söylüyor. Şarkının harika sözleri kadınların sesi oluyor.  Reklam filminin bir bölümünde sözlerin işaret dili ile söylendiği de gözen kaçmıyor. Reklamın son karesinde bir doktor “Saçım da uzun aklımda” diyor ve “Aklımız saçımızla ölçülüyorsa biz yokuz” sloganı ile reklam son buluyor.Reklamın renkli oluşu özellikle dikkat çekerken, cesurca hissettiriyor.

Resim1
by @gazeteduvar

Elidor, bu reklam filmi ile kadın erkek eşitsizliğine #bizyokuz sloganını kullanarak dikkat çekmeyi hedefledi. Ardından Elidor’un 8 Mart Dünya Kadınalar Günü Kampanyası’na destek verme amaçlı, reklam filminin yüzleri olan Dilan Çiçek Deniz, Hazar Ergüçlü ve Melisa Şenolsun 2-8 Mart tarihleri arasında Instagram hesaplarını kapatacaklarını duyurdu. Fakat; sosyal medyada Elidor’un kadınlar günü için seçmiş olduğu #BizYokuz sloganı ve reklam yüzlerinin Instagram hesaplarını kapatacağını duyurması çok sayıda kadın tarafından tepki gördü.

Resim4
by @sudeyank14
Resim3
by @SalihaHicret

Çok tartışılan reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Aslında reklamın vermek istediği mesaj reklam filmi izlendiğinde sözlerden çok net anlaşılıyor. Fakat; reklamın en sonunda vurgulanan slogan, verilen mesajın farklı algılanmasının önüne geçememiş gibi.

5. LC Waikiki

Türkiye’nin perakende tekstil devlerinden bir diğeri LC Waikiki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “İş hayatında kadının yeri“ni vurgulamak istedi. Reklamda kadın çalışanlarına yer veren firma farklı departmanlarda çalışan kadın personellerinin sözlerine de yer verdi. Türkiye’de kadına en çok istihdam sağlayan şirketin LC Waikiki olduğu, çalışan sayıları da belirtilerek vurgulanırken, LC Waikiki’nin bu durumdan gurur duyduğu özellikle belirtildi.

6. Alfemo

Alfemo 2019 yılı Kadınlar Günü için “Birlikte Ayaktayız” sloganı ile etkileyici bir reklam filmi yayınladı. Reklamda Alfemo kendi bildiği şekilde “Kadınların hayata katılmadığı bir dünya nasıl olurdu?” sorusunu yanıtladı. Kısa ve öz olan bu reklam filmi net bir mesaj veriyor.

7. Kiğılı

Türkiye’nin en büyük erkek giyim markalarından biri olan Kiğılı bu yıl sade ama bir o kadar net mesaj içeren “Beraber Yürüyelim” sloganlı bir reklam filmi yayınladı. Alfemo’nun reklam filminde olduğu gibi Kiğılı da reklam filminde kadın oyuncuya yer vermedi. Mesaj odaklı bir reklam tercih edilirken, reklamda Türkiye’deki yöneticilerin sadece %17’sinin kadın olduğu bilgisi görsel olarak vurgulandı. “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var.” sözü ile başlayan reklamın tamamını yukarıda izleyebilirsiniz.

8. Finish

Temizlik ürünleri markası Finish 8 Mart Kadınlar Günü için “Mutfakta Birlikte Hayatta Birlikte” sloganını kullanmayı seçti. “Daha önce #mutfaktabirlikte demiştik, şimdi hayatta da birlikte diyoruz. Hadi, mutfağı da hayatı da paylaşmaya!” sözleri ile tüm kadınlara kadınlar günü tebriği iletti. Diğer firmalardan farklı olarak reklam filminde evli kadınların eşlerinin oynadığını görüyoruz.  Erkeklerin ağzından güzel mesajlar iletilen reklam filmi samimi ve sempatik bir reklam olmuş. Reklamda erkeklerin hangi mesajları verdiğini öğrenmek isterseniz reklam filmini aşağıda paylaştık.

9. Boyner

Boyner bu yıl ki kadınlar günü reklam filminde kadın haklarını ele alarak, Sloganı “Hakkım” olan bir reklam filmi yayınladı.

10. TUSAŞ

Kısaca TUSAŞ olarak bildiğimiz Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. dünya kadınlar gününe özel hazırladığı reklam filminde kadın çalışanlarına rol verdi. “Hayallerin Peşinde, Gözümüz Yükseklerde!” sloganı ile, Türk uçak endüstrisinde kadının rolünü vurguladı.

11. Vodafone

#BirlikteGüçlüKadınlar sloganı ile 2019 yılı Kadınlar Günü reklam filmleri arasında sıyrılmayı başaran Vodafone’un verdiği mesajlar ise gayet NET ve de DOĞRU:

Birbirimize bağlı olmaya ihtiyacımız var

Daha yükseğe, daha ileriye, daha hızlı gitmek için

12. Pegasus

Hepimizin iyi birdiği hava yolu şirketlerinden Pegasus “Hayallerinin Peşinden Uç!” sloganlı kadınlar gününe özel reklam filmini yayınladı. Reklam, uçakta yolculuk yapan küçük bir kızın annesine büyüyünce pilot olmak istediğini söylemesi ile başlıyor. Bunu duyan kadın pilot küçük kıza anons şeklinde cevap veriyor.

BONUS 1: Koç Holding

BONUS 2: Onedio

BONUS 3: Hanımcılık Kazanacak☺️

Dilerseniz, Ajans Kriter olarak Kadınlar Günü’ne özel hazırladığımız “Kadın Mücadelesini Beyaz Perdeye Taşıyan En İyi 9 Film” adlı içeriği okuyabilirsiniz.

“Şuna inanmak gerekir ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

Mustafa Kemal Atatürk

Tüm kadın okurlarımızın 8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü‘nü Kutlarız!🌹

Ajans Kriter Ekibi

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: