Rengarenk Bir Dünya: Pose

Ryan Murphy, Steven Canals ve Brad Falchuk’un son bombası Pose dizisinin nasıl hala belli başlı sitelerde içerik malzemesi olmadığına şaşırıyorum. Bu kadar renkli, hareketli, gerçek hayattan enstantaneler sunan bir yapım nasıl olur da ilgi çekmez? Cevap veriyorum: çünkü LGBT dünyasını anlatıyor. Son yıllardaki gelişmelere rağmen bile maalesef toplumca bu konuda yeterince olgunlaşamadık. O da bizim ayıbımız olsun!

pose tv series ile ilgili görsel sonucu

Kendisi de bir eşcinsel olan Ryan Murphy, bu diziyle izleyiciyi güçlü bireylerin mücadeleleriyle dolu, capcanlı bir dünyanın içine çekiyor. Amacının da LGBT kültürünü biraz daha tanıtmak ve trans bireylerin iş hayatına katılımını destelemek olduğunu söyleyen Murphy, sizi bilmem ama benim kalbimi duyarlılığıyla da çaldı! Ayrıca Murphy’nin, diziden elde edeceği geliri LGBT topluluğuna bağışlayacağı biliniyor.

pose netflix ile ilgili görsel sonucu

FX ve Netflix ortak yapımı olan dizinin şu an yayınlanan sezon sayısı bir, tahmin edebileceğiniz gibi. Her bölüm bir saat sürüyor ve sezon 8 bölümden oluşuyor. Özellikle Amerikan dizilerinin ortalama 40-45 dakika civarında olduğunu düşünürsek, bir saat alışılmışın biraz üzerinde bir süre ama inanın 1 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Amiyane tabirle “çerezlik” dediğimiz dizilerden biri Pose.

The pilot will feature five transgender actors in series regular roles — a scripted TV record.

Gelelim kadroya; konu itibariyle doğru bir kadro oluşturmak için yaklaşık 6 aylık bir cast çalışması yapılmış. Oyuncuların büyük bir bölümünün LGBT topluluğundan olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Başrollerde trans oyuncular MJ Rodriguez ve Dominique Jackson’ın yanı sıra, geçtiğimiz günlerde kırmızı halı da giydiği elbiseyle konuşulan Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Billy Porter da var. Ayrıca kadroya Murphy ve Falchuk’un vazgeçilmezi, American Horror Story serisinin biricik yakışıklısı Evan Peters da dahil! Bu kadar başarılı ve doğru isim bir araya gelince de dizi tadından yenmiyor! Buyrunuz, fragman;

 

“Ball” Kültürü

Şimdi, size dizinin konusundan bahsetmeden önce belli başlı kavramlar hakkında biraz ön bilgi vermek istiyorum. Bazılarımız için bilinmeyen bir kültür olduğundan, açıklamakta fayda var.

pose tv series ball ile ilgili görsel sonucu

Biliyorsunuz ki, dayatılan normlardan farklı olarak cinsel yönelim gösteren bireylerin çoğu, aileleri, arkadaşları ve de toplum tarafından dışlanıyor. Çoğu, trans ya da eşcinsel birey erken yaşta ailesinin evinden ayrılmak durumunda kalıyor ya da kendi isteğiyle ayrılıyor. İşte, bu bireylere güvenli kalacak yer temin eden bir “ev” sistemi mevcut ABD’de. Ball kültürünün de temelini bu ev sistemi oluşturuyor. Her evin bir annesi ya da babası oluyor ve evde yaşayan gençlere yol gösteriyorlar.

pose tv serie ile ilgili görsel sonucu

“Ball Kültürü” ise, bir topluluk olarak evlerin kendi aralarından yaptığı yarışmalar. Adına ‘Ball’ yani Türkçe ismiyle ‘Balo’ dedikleri bu yarışmalarda, bir sürü kategoride yarışıp, kendi cemiyetleri içerisinde bir konuma gelmeye çabalıyorlar. Bir Balo’da kupa kazanmak onlar için neredeyse Oscar kazanmakla eşdeğer nitelikte. Balolar eşcinsellerin ve trans bireylerin kendilerini özgürce ifade edebildikleri ve her şekilde kabul gördükleri bir ortam olarak, hayatlarında çok önemli bir yere sahip. Bu kültürün geçmişi çok çok eskilere dayanıyor.

pose tv series ball ile ilgili görsel sonucu

Her projelerinde bir gerçekliğe dayanarak yeteneklerini sergileyen Murphy ve Falchuk, Canals’ın da harika fikirleriyle güçlerini birleştirip Pose’da gerçekten başarılı ve cesur bir iş ortaya koymuşlar. Farkındayım, epey uzattım o halde artık dizinin konusuna geçelim…

Vogue ve Mücadele

Millet açık açık yazıp spoiler verme taraftarı değilim o yüzden dizinin genel hatlarından detaylıca bahsetmeye çalışacağım. 1980 Amerika’sında geçen dizide, ağırlıklı olarak eğlenceli sahneler olsa da aslında derininde arkadaşlık, aile, aşk ve bağlılık kavramları da sorgulanıyor. Seyirciyi dünyanın farklı bir yüzüyle tanıştıran Pose’da cinsel sağlık ve AIDS hakkında da epey bilgi verilip, farkındalık oluşturulmaya çalışılmış diyebiliriz. Ayrıca dizi, o dönemdeki ayrımcılığı, lüksün ve ihtişamın yükselişini de gayet güzel işliyor.

Ä°lgili resim

İçeriğe baktığımızda da, yukarda bahsettiğim ev sistemi ve bu evlerde yaşayanların aile ilişkileri, hayalleri, toplumdan dışlanırken bir yandan topluma sıkı sıkıya tutunmaya çalışma mücadeleleri var. Tabii, bir de şu sözünü ettiğim Balo Kültürü var. Çok renkli sahnelere şahit olacağınız müzikal tadında bir dizi. Balo Kültürü çok çok iyi işlenmiş, bu kültürün kendine özgü bir dans stili olan ‘Vogue’ da aynı şekilde! Drag queenlerin büyülediği, tutku ve hırsın başınızı döndürdüğü danslara hazırlanın!

pose tv queen ile ilgili görsel sonucu

Vogue dansı adını elbette ki aynı isimdeki dergiden alıyor, daha doğrusu dergideki modellerin pozlarındaki el hareketlerinden. Pozları taklit ederek başlayan bu dans türü, zaman içerisinde gelişim kaydetmiş ve Vogue tamamen özgün bir dans stili olarak dünyaya yayılmış. Aslında çok daha detaylı ve etkileyici bir geçmişi var, belki sonrasında Vogue’dan ayrıca bahsederiz. Ben bu kültür ve dansla ilk defa bu dizide tanıştım ve kelimenin tam anlamıyla hayran oldum. Merak edenler için buyrun şöyle;

 

 

 

Trans ve eşcinsel bireylerin, siyahilerin, Latinlerin yani ötekileştirilenlerin, yaşadıkları ötekileştirme nedeniyle normal işlerde çalışamayıp farklı iş kanallarına yönelmeleri, istedikleri yerlere gidememeleri hatta barlarda bile dışlanmaları, sürekli aşağılanmaları tabii bunların yarattığı psikolojik etkiler… Kısacası bu dizide, karşı pencereden bakmayı öğreniyoruz. Bazı gerçeklerin göründüğü gibi olmadığını, sadece ‘kendi’ olarak yaşamak isteyenlerin savaşmak zorunda olduğunu, eşitsizliği, adaletsizliği ve tüm bunların içinde yine de direnmeyi görüyoruz, tabi görmeyi bilirsek…

Ä°lgili resim

Pose, hem eğlendiriyor hem düşündürüyor. Ek olarak bir bilgi daha; Murphy, Pose için Ball Dünyası’nın efsaneleşmiş isimlerinden destek almış. Haliyle de ortaya sizi başından sonuna kadar etkisi altına alan efsane bir dizi çıkmış.

Ä°lgili resim

Ben bu dizinin her şeyine tutuldum; özellikle de önyargılarından arınması gerekenlerin mutlaka izlemelerini tavsiye ediyorum. Ayrıca bu diziden önce “Paris is Burning” belgeselini de izleyebilirsiniz. Belgesel, gerçek ev ve Ball kültürünü anlatıyor, bir buçuk saat sürüyor. Bir de sizin için aşağıya dizide çalan harika bir parçalardan birini bırakıyorum, keyifli dinlemeler;

 

 

Bir başka dizi eleştiri/öneri yazımı okumak isterseniz 👇

Son Dönemin Bombası: You Dizisi (linç is coming)

Yazar: Buse Ürgir
Ajans Kriter Ekibi

Rengarenk Bir Dünya: Pose” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: