Instagram’da Popülaritesi Tavan Yapmış 20 Yer

Instagram’ın hayatımızda kapladığı alan gün geçtikçe genişliyor. Kabul edelim; görsel estetiğin diğer her şeyden daha önemli olduğu bu dünyaya artık iyice uyum sağladık. Bir mekana girdiğimizde hangi duvarı arkamıza alsak ya da açık havada hangi manzaraya nazır fotoğraf çekilsek diye ince hesaplar yapıyoruz. Dünya üzerinde de öyle yerler var ki; hiçbir Instagram filtresinin sağlayamayacağı bir ışıltıyı bizzat doğanın kendisi sunuyor. İşte gördüğünüzde vurulacağınız, Instagram’da paylaştığınızda ise beğeni rekoru kıracağınız 20 alternatif adres:

1. Kapadokya, Türkiye

cappadocia ile ilgili görsel sonucu

Listenin ilk sırasında, yanı başımızda olduğu halde yeterince kıymetini bilmediğimiz bir doğa harikası var. Kapadokya’da en güzel fotoğraflar, sabahın ilk saatlerinde çekiliyor. Erkenden uyandıktan sonra ister kendiniz balona binin; isterseniz de balonla seyahat eden diğer tatilcileri görüntüleyin.

2. Reykjavik, İzlanda

reykjavik ile ilgili görsel sonucu

Kış mevsimi boyunca Aurora Borealis adı da verilen Kuzey Işıkları’na ev sahipliği yapan İzlanda; özellikle gece çekimlerinde tek kelimeyle zirvede. Pusulanız İzlanda’yı gösteriyorsa; fotoğraf makinenizde ve cep telefonunuzda fotoğraflar için yeterli alan açtığınıza emin olun! Zira karlı tepeler, buz tutan şelaleler ve göl manzaraları derken kendinizden geçebilirsiniz.

3. Skye Adası, İskoçya

Old Man of Storr ile ilgili görsel sonucu

Şelalelerin kayalıklardan okyanusa taştığı; uçurumların, göllerin ve vadilerin art arda sıralandığı bu adada farklı bir ışıltı var. Orijinal adı Isle of Skye olan yerleşim, yalnızca 10 bin yerlinin keyfini sürdüğü bir cennet. “Old Man of Storr” olarak adlandırılan kaya yapısı ise, adanın en çok paylaşıma konu olan noktası.

4. Baykal Gölü, Rusya

baikal lake ile ilgili görsel sonucu

Dünyanın en derin gölü, Rusya’da bulunan ve Sibirya soğuklarından nasibini fazlasıyla alan Baykal Gölü. Göl üzerinde buzlardan oluşan sarkıt ve dikitlere bakarak; doğanın nasıl bir sanatçı olduğunu daha iyi anlayabilir, Instagram paylaşımlarınızla da takipçi kitlenizi şaşkınlığa sürükleyebilirsiniz. Turkuaz, beyaz ve mavi tonlarında buzlardan oluşan göl yüzeyinde 20’den fazla da ada bulunuyor. Tatlı su fokları ise, gölün en güzel sürprizi olarak gösterilebilir.

5. Cat Ba Adası, Vietnam

cat ba island ile ilgili görsel sonucu

Vietnam’da bulunan Halong Körfezi, dünyanın yedi doğal harikasından biri olarak olarak gösteriliyor. Körfezin en büyük adası olan Cat Ba ise, yüzen balıkçı köylerinden, kireçtaşı kayalıklarından ve ormanlardan oluşan bir masal alemi. Tamamı fantastik öğelerden oluşan bu adada, isteseniz de sıradan bir fotoğraf çekmeniz ya da paylaşmanız mümkün değil.

6. Tac Mahal, Hindistan

tac mahal ile ilgili görsel sonucu

Yılda 3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen ve UNESCO Dünya Mirası listesinin ilk sıralarında yer alan Tac Mahal; tüm dünya için ölümsüz aşkın sembolü. Şah Cihan tarafından eşinin hatırasını yaşatmak için yaptırılan mimari harikası; 1600’lü yıllardan bugüne kalan bir miras. Yapımı 20 yıldan fazla süren Tac Mahal, milyonlarca turist tarafından da her açıdan çekilen fotoğraflarla ölümsüz hale getirilmiş durumda.

7. Giza Piramitleri, Mısır

giza piramitleri ile ilgili görsel sonucu

Dünyanın en gizemli noktalarından biri olan Mısır’a hoş geldiniz. Keops, Kefren, Mikerinos ve Büyük Giza Sfenksi’nden oluşan yapıları bir bir arkanıza alıp gün batımında fotoğraf çektirmek istemez misiniz? Yolu Mısır’a düşen bir turistin, sosyal medyada bunun ekmeğini yemesi işten bile değil. Siz yine de ana odaklanın ve her biri sırlarla dolu olan piramit hikayelerine kulak vermeden Mısır’dan dönmeyin.

8. Langkawi Adaları, Malezya

langkawi ile ilgili görsel sonucu

Malezya’nın dünyaca ünlü tatil beldesi Langkawi, kıyıdan 30 km açıkta bir adalar topluluğu. Mangrov ormanları, plajlar, pirinç tarlaları ve küçücük köyler eşliğinde burada bol bol vakit geçirebilirsiniz. Üstelik dünyanın en dik teleferiklerinden biri de yine adalarda bulunuyor. Panoramik ada manzarası, Langkawi Köprüsü, timsah ve yılan yetiştirilen çiftlikler derken; Langkawi paylaşımlarınızı bir iki haftaya sığdırmanız mümkün değil.

9. Machu Picchu Antik Kenti, Peru

machu pıcchu ile ilgili görsel sonucu

Vietnam’daki Halong Körfezi ile birlikte Machu Picchu Antik Kenti de; dünyanın yedi yeni harikası arasında. UNESCO’ya göre burası bir mimari başyapıtı. Peru’da yer alan antik kente girmek istiyorsanız; o günün şanslı kişileri arasında olmalısınız. UNESCO tarafından getirilen sınırlamaya göre, bir günde Machu Picchu’ya yalnız 800 ziyaretçi kabul edilebilir.

10. Melbourne, Avustralya

melbourne ile ilgili görsel sonucu

Güney yarım küre için en güzel paylaşımların adresi, Avustralya’nın Melbourne şehri olabilir. Ülkenin en büyük ikinci şehri, sokak sanatlarının da dünyada en gelişmiş olduğu yerlerden biri. Burada graffiti adı da verilen sokak sanatları legal olarak yapılıyor ve şehrin son derece  önemli lokasyonlarında yer alıyor.

11. Nadi, Fiji

nadi fiji ile ilgili görsel sonucu

Güney Pasifik’te yer alan Fiji; “dünya üzerinde cennet” diye tabir edilen yerlerden biri. Buradaki turistlerin ilk noktası ise genellikle Nadi oluyor. Özellikle balayı paylaşımlarınıza yakışır bir arka plan arıyorsanız; Fiji’nin Türk vatandaşlarına vize uygulamadığını da hatırlatmış olalım.

12. Kilimanjaro, Tanzanya

kilimanjaro ile ilgili görsel sonucu

Giderek yaşlanan dünyamızda eski volkanlardan kim kaldı? Kilimanjaro’nun “Afrika’nın masal dağı” olarak anılmasının en önemli nedenleri; hem 6 bin metreyi bulan yüksekliği hem de bulunduğu iklimin ortasında bile daima karlı bir zirveye sahip olabilmesi. Kilimanjaro’nun eteklerinde ise fillerden ya da leoparlardan oluşan vahşi bir topluluk her an objektifinize takılabilir.

13. Uluru, Avustralya

uluru ile ilgili görsel sonucu

Sırada Avustralya kıtasının yerlileri Aborjinler tarafından kutsal kabul edilen, çöl ortasında bir kor gibi parlayan Uluru var. Çöl rüzgarlarının aşındırdığı bu yaşlı kızıl kaya, Avustralya’nın da sembollerinden biri. Sadece kayalığın etrafını turlamak bile 4 saat sürüyor, kayalık çevresinde yakalayabileceğiniz mükemmel açıları da artık siz düşünün.

14. Tromso, Norveç

tromso ile ilgili görsel sonucu

Kuzey’in Paris’i olarak da adlandırılan Tromso; dünya üzerinde Kuzey Işıkları ile karşılaşma olasılığınızın en yüksek olduğu şehirlerden biri. Kutup Müzesi ve Arktik Katedral gibi yapılar Norveç gezinizin bu bölümünde mutlaka görmeniz gereken yerler. En güzel panaromik fotoğrafları ise teleferik turunuz sırasında çekebilirsiniz.

15. Wai o Tapu, Yeni Zelanda

wai o tapu ile ilgili görsel sonucu

Türkçe karşılığı “Kutsal Sular” olan Wai o Tapu, Yeni Zelanda’da bulunan termal su cennetine verilen ad. Instagram’da #nofilter etiketiyle paylaşmak için, termal cennetteki suların, jeotermal etkiyle büründüğü renklerden daha güzel bir manzara düşünülemez. Kırmızıdan yeşile tüm renk tonlarına bürünen sulara fonda da masmavi bir gökyüzü ve sık bir bitki örtüsü eşlik ediyor.

16. Annapurna, Nepal

annapurna ile ilgili görsel sonucu

Himalayaların Nepal topraklarında yer alan zirvesi Annapurna; adını dini inanıştaki Hasat Tanrıçası’ndan alıyor. Bu zirveye kadar tırmanıp, gökyüzüne bu derece yaklaştıktan sonra insan sosyal medya hesabını hatırlar mı bilinmez ama aklınızda bulunsun. Bulutlara neredeyse elinizle dokunabileceğiniz zirvenin yüksekliği 8 bin metrenin üzerinde.

17. Horseshoe Bend, Arizona

horseshoe bend ile ilgili görsel sonucu

Arizona’da yer alan Büyük Kanyon Ulusal Parkı’nın en can alıcı noktalarından biri Horseshoe Bend. At Nalı Virajı anlamına gelen doğal yapı, özellikle kuş bakışı görüntülendiğinde efsane manzaralar sunuyor.

18. Semerkant, Özbekistan

semerkant özbekistan ile ilgili görsel sonucu

Timur döneminden kalan tarihi yapılarıyla Semerkant; elinizden fotoğraf makinesini düşüremeyeceğiniz bir şehir. Şir Dor Medresesi, Registan, Gur-i Emir, Bibi Hanım Camii gibi çok sayıda yapı burada ziyaretinizi bekliyor.

19. Big Sur, Kaliforniya

big sur california ile ilgili görsel sonucu

Kaliforniya’nın Pasifik Okyanusu ile buluştuğu yer olan Big Sur, doğanın kucağında inzivaya çekilmek isteyenler için. Tabii burası sahip olduğu muhteşem manzaralar nedeniyle o kadar cezbedici ki; akın akın gelen turistlerden inzivaya fırsat bulamayabilirsiniz.

20. Braies Gölü, İtalya

Braies lake ile ilgili görsel sonucu

İtalya’nın kuzeyinde yer alan gizli bir cennetle noktalıyoruz. Dolomit Dağları’nda yer alan Logo di Braies (Braies Gölü), kış ve yaz mevsimlerinde farklı güzelliklere bürünüyor. Gölün zümrüt yeşili sularının etkisinden kurtulmanız uzun bir süreliğine mümkün değil.

Yazar: Özge Canan Aydın
Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: