Messie Sendromu Nedir?

“Messie sendromu” terimi ilk olarak, Amerikalı bir kadının 1980’lerde nasıl bir “messie”ye dönüştüğünü ve davranışını değiştirmesinin ve hayatı üzerinde kontrolünü ele geçirmesinin ne kadar zor olduğunu ifade ettiğinde ortaya çıktı. Messie sendromuna sahip kişiler evlerinde değersiz ve faydasız hale gelen şeyleri biriktirmeye bayılırlar. Kısacası her şeyi biriktirme, atamama durumu olan messie sendromu en kaba tabiriyle “istifçilik”tir. Messie’nin, kimi kaynaklara göre dağınık, karmakarışık anlamlarına gelen messy kelimesinden türediğini söylemek mümkün.

messy syndrome ile ilgili görsel sonucu

Her şeye “Atmayalım bir gün lazım olur.” diyenler; yüksek ihtimalle siz de messie sendromuna sahipsiniz. TLC kanalında yayınlanan şu meşhur “Temizlik Bağımlıları”nın gezdikleri evler var ya hani, eşya eşya üstüne; torba torba gereksiz eşyalardan oluşan çöplerin çıkartıldığı… İşte bu sendromun üst düzeyine ulaşınca muhtemelen sizin de öyle bir eviniz veya odanız olacak. Bu durumu minimize etmek içinse öncelikle kabullenmeniz gerekiyor. Yani gerekli gereksiz her şeyi biriktirme çabanızdan kurtulmak için her şeyden önce böyle biri olduğunuzu kabul etmelisiniz. Aksi takdirde “günü kurtarma” amacıyla sadece o an için bir düzenleme, toparlama söz konusu olur ve sonrasında replay tuşuna basmış gibi her şeyi tekrar yaşarsınız.

Messie sendromuna sahip kişiler, sakladığı ya da atmaya kıyamadığı eşyaların bir gün yeniden ihtiyaç duyabileceklerini veya bazılarının saklamak istedikleri belirli bir koleksiyona ait olduğunu düşündüğü için hemen hemen her şeyi biriktirmeye meyillidir. Messie sendromundakiler genellikle sorunun farkındadır ve tüm bunlardan kurtulmanın yollarını ararken ve planlama yaparken bu planları harekete geçirmekte başarısız olurlar. Bunu biraz da bağımlılık gibi düşünebilirsiniz. Sigaranın zararlarını bilip de bir türlü bırakamamak gibi. Bu başarısızlık hissi de haliyle messie sendromundakileri daha büyük bir girdabın içine çekerek daha da sinirli hale getirir. Bu durum aynı zamanda öz saygı üzerinde de önemli bir etkiye sahip şüphesiz.

Messie Sendromu Neden Kaynaklanır?

Ä°lgili resim

Bu soruyu tek ve net bir cümle ile yanıtlamak mümkün değil çünkü araştırmalar gösteriyor ki yoksulluk içinde büyüyen kişilerin eşyalarını atamadığına da normal gelirli kişilerin sadece “ileride lazım olur” amacıyla eşyaları sakladığına da şahit olunmuş. Kuşkusuz ağır messie sendromu vakalarında mutlaka geçmişten gelen travmatik bir olay da temel etken olabilir. Kaygı bozukluğu, depresyon, dikkat eksikliği ya da başka nedenler… Bu sorun üst düzeye ulaştığında işler biraz daha karmaşıklaşıyor denebilir.

Messie Sendromu Yaşayanlara Yaklaşımımız Nasıl Olmalı?

messy syndrome ile ilgili görsel sonucu
Yarın, bir gün evinin bu hale gelmesini kimse istemez herhalde🙈

Çok güzel bir soru; çünkü eminim ki hepimizin ailesinde bu tanımlamaya uygun bir ya da birkaç kişi var. Messie sendromu yaşayan kişilere yaklaşım konusunda oldukça hassas olmak gerekiyor. Bilhassa bizim çöp diye tabir ettiğimiz şeylerin onlar için bir anlam ifade ettiğinin farkında olmalıyız. Yani biriktirdiği ve bir türlü atmaya kıyamadığı şeylerin çöp olduğunu sürekli tekrarlarsak bu durum ters etki yaratır maalesef ki. Mahremiyetlerine müdahil olunduğunu hissettikleri anda da işler sarpa sarar. Messie sendromundakilerin geneli aslında çok zeki ve hassas insanlardır ve etrafındakilerinin onları ciddiye almadıklarını anında sezerler. Psikoterapiyi de yakından ilgilendiren bir yaklaşım ile messie sendromu olan tanıdığınıza yardımcı olabilirsiniz. Elbette ağır vakalarda mutlaka profesyonel yardım ilk tercih olmalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: