Yer Yemez Mutlu Eden 5 Besin

Sağlıklı yaşam için aslında sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam ve düzenli uykunun bir birleşimi de denebilir. Bugün “Sağlıklı beslenmeyi nasıl daha keyifli hale getirebiliriz?”den bahsedeceğim. Mutluluk saçan 5 besini duymaya hazırsanız hemen başlayalım:

1. Zerdeçal

1

Zerdeçal dopamin ve seroton hormonlarının düzeylerini artıran antioksidan bakımından zengin bir besin. Dünyaca ünlü sağlık dergilerinden biri olan Journal of Psychopharmacology’de 2015 yılında yapılan bir araştırmada, zerdeçal birincil antioksidan bileşeni olan curcumin’nin (Hint safranı baharatında bulunan bir pigment) sadece bilişsel fonksiyonu artırmakla kalmayıp, aynı zamanda düzenli olarak tüketenleri iyileştirdiğini buldular. Curcumin’in en iyi şekilde emilimini sağlamak için karabiber ile birlikte kullanılması öneriliyor.

2. Somon

2

Somon iltihap azaltıcı omega-3 yağ asitleri ve kas yapım proteini bakımından zengin bir besin. Balık, çoğunlukla “beyin gıdası” olarak adlandırılır, zira beyin zarlarının en iyi düzeyde performans göstermesine izin veren önemli yağlara sahip. Bu daha somon yiyenlerin daha mutlu ruh haline sahip olacağı anlamına geliyor.

3. Yoğurt ve diğer fermente gıdalar

3

Yoğurt ve diğer fermente gıdalar, probiyotik bakımından zengindir ve bağırsakların düzenli bir şekilde işlemesine yardımcı olurlar. UCLA’nın 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre 4 hafta süreyle günde iki kez probiyotik açısından zengin yoğurt tüketen kadınların duyusal davranışları kontrol etmeye yardımcı olan sinir ağlarında beyin aktivitesinde belirgin bir düşüş olmuş. Çalışmada bulunan uzmanlar ise beyinle bağırsak arasındaki bağlantının iki yönlü olduğu sonucuna varıyor. Kısacası yediğiniz şey beyninizin duyusal işleme ve duygusunu etkiliyor. Bu bağlantı da duygusal olduğunuzda bağırsaklarınızda hissettiklerinizi (karnınızdaki kelebekler uçuyormuş gibi) açıklıyor. Bu nedenle probiyotik bakımından zengin besinleri düzenli olarak tüketmenizde fayda var.

4. Meyve ve sebzeler

4

Yapılan bir araştırmada 300 civarında genç erişkinden üç hafta üst üste günlük tükettiği gıdaları listelemeleri ve ruh halleri ile ilgili ilişkilendirerek derecelendirmeleri istendi. Araştırmacılar, diğerlerine oranla daha yüksek miktarda sebze ve meyve grubundaki ürün tüketenlerin daha enerjik, sakin ve daha mutlu olduğu verilerine ulaştı. Ayrıca tüm bu olumlu etkilerin sadece sebze ve meyvelerin tüketildiği günlerde değil, ertesi gün boyunca da görüldüğünü belirttiler. Gün boyunca enerjik ve keyifli olmak için dengeli bir şekilde meyve ve sebze tüketebilirsiniz.

5. Bitter çikolata

5

Çikolatanın mutlulukla bir ilgisi olmalı değil mi? Kesinlikle öyle… Öncelikle soru-cevap gidelim. Evet, paket ürünlerde uzak duralım diyoruz ama konu çikolataya gelince akan sular duruyor. Beslenme uzmanlarının da önerisiyle çikolatanın en işlenmemiş ve sağlıklı olanı “bitter çikolata”yı tüketebiliriz evet, ama ne kadar? Ne de olsa mutluluk hormonu salgılıyor değil mi? Günde bir kare bitter çikolata size yetecekse eğer bunda hiçbir problem yok. Ancak her gün 1 paket çikolata tüketiyorsanız, bu işte bir sıkıntı var demektir. Sade Türk kahvesi veya sütlü filtre kahveniz eşliğinde günde 1 kare bitter çikolata yiyin, etrafınıza mutluluk saçın, bizden söylemesi! Bitter çikolatanın içindeki antioksidanlar, kan damarlarının duvarlarını rahatlatır, kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını artırır. Stres azaltması ve mutluluk vermesi de cabası tabii. Aynı zamanda magnezyum içeren bitter çikolata yorgunluk, depresyon ve sinir-stres gibi PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Yer Yemez Mutlu Eden 5 Besin” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: