Türklerin En Çok Seyahat Ettiği 9 Ülke

Tatil, iş seyahati, yeni kültürler veya yeni yerler keşfetmek… Sebepleri kişiden kişiye değişse de Türklerin başka coğrafyaları keşfetme tutkusu bitmek bilmiyor. TURSAB verilerine göre 2017 yılı içinde yurt dışına çıkan 9.440.457 Türk vatandaşı, öncelikli olarak çevre ülkeleri tercih etmesine rağmen Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkeleri de yoğun şekilde ziyaret etmiş durumda. En çok hangi 9 ülkeyi ziyaret ediyoruz? Gelin birlikte bakalım.

9. Amerika Birleşik Devletleri

grand canyon ile ilgili görsel sonucu

Önceki senelerdeki oranlara göre belirgin düşüşler görülse de 2017 yılı içinde 157.896 Türk’ün ABD’yi ziyaret ettiği görülüyor. Sıra dışı sokakları ve binalarıyla New York, sahilleriyle ünlü Miami ve Los Angeles, Washington ve Chicago gibi diğer şehirleri en çok tercih edilen şehirler olarak ön plana çıkmış durumda.

8. Fransa

paris ile ilgili görsel sonucu

Dünya tarihinde değerli bir yeri olan Fransa, bilindiği üzere Türk turistler açısından en çok Paris şehri ve Eiffel Kulesi ile ön plana çıkıyor. Aşıklar kenti Paris’te balayını geçirmek veya şehri keşfetmek mükemmel bir deneyim. Öte yandan şarap bağlarıyla ünlü Bordeaux kenti, ülkedeki limanlar ve tarihi yapılar ziyaretçiler için diğer cazibe merkezleri. Fransa’nın 2017 yılındaki Türk ziyaretçi sayısı ise 194.715.

7. Azerbaycan

azerbaijan ile ilgili görsel sonucu

Türklerin ‘’kardeş ülke’’si Azerbaycan’ın, kültürel yönden Türkiye ile benzerlikler taşıması eminiz ki 2017 yılı içinde 256.138 Türk’ün bu ülkeyi ziyaret etmesinde önemli bir etken. Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkenin tarihi zenginliği, lezzetli yemekleri ve ekonomik olması da bir başka dikkat çeken özelliği. En fazla rağbeti ise başkent Bakü görüyor.

6. İran

iran ile ilgili görsel sonucu

Gözlerimizi Doğu’ya çevirdiğimizde karşımıza çıkan İran, köklü tarihi ve özgün kültürüyle ön plana çıkıyor. 281,443 Türk, vizesiz seyahat hakkının da verdiği rahatlıkla 2017 yılında İran’ı keşfetmek için ülkeye giriş yaparken, hemen yanımızdaki bu coğrafyayı keşfetmek için birçok haklı neden bulunuyor. Lezzetli mutfağı, piramit yapıları, alışveriş çeşitliliği ve müzeleri bunlardan bazıları.

5. İtalya

italy ile ilgili görsel sonucu

Sınırları içerisinde en çok UNESCO Dünya Mirasına sahip olan ülkeler arasında ilk sırada yer alan İtalya, Avrupa’nın tarihi ve kültürel birikiminin ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü mutfağı ve Akdeniz’den aldığı güzelliğiyle 2017 yılı içinde 291.788 Türk tarafından ziyaret edilmiş olan bu ülke özellikle nisan-ekim ayları arasındaki muhteşem iklimiyle konuklarını büyülüyor.

4. Almanya

germany ile ilgili görsel sonucu

Kültür, sanat ve bilim-teknik alanındaki ilerlemelerin simgesi haline gelen Almanya, 1960’lı yıllarda genellikle iş bulma amaçlı başlayan Türk akınlarının odak noktası konumunda. Bu durumun zamanla kültürel bağları geliştirmesi gerek akraba ziyaretlerini gerekse iş ve tatil amaçlı ziyaretleri zirve noktasına taşıyor. Almanya’nın 2017 yılı içinde 452.412 vatandaşımıza kapılarını açması bunu doğruluyor.

3. Bulgaristan

bulgaria ile ilgili görsel sonucu

Komşu ülkelerimizden Bulgaristan gerek yakınlığı gerekse vize konusundaki esnekliği sayesinde Türklerin en çok seyahat ettiği ülkeler arasında üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Kara yoluyla beş saat içinde gitmenizin mümkün olduğu bu komşu ülkede damağınıza uygun tatları bulabilir ve toplu taşımayla birçok yeri gezebilirsiniz. Avrupa’nın diğer kentlerini de tren yolculuğuyla keşfetme fırsatı sunan ülke, 2017 yılında 807.645 Türk’ü konuk etmiş görünüyor.

2. Yunanistan

greece ile ilgili görsel sonucu

Uygarlık tarihinde geniş yeri bulunan Yunanistan, kültürel yapısı ve doğal güzelliğinin yanı sıra oldukça yakın olması sebebiyle de Türklerin en çok yönünü çevirdiği istikametler arasında. Atina ve Selanik gibi büyük şehirleri ve üzerinde yerleşim bulunan 227 adasıyla Yunanistan 921.262 Türk tarafından 2017’de en çok ziyaret edilen ikinci ülke konumunda.

1. Gürcistan

gürcistan ile ilgili görsel sonucu

Sınırlarımızdaki en küçük komşularımızdan olan Gürcistan, yalnızca kimlikle ziyaret edilebilmesi açısından Türkler için büyük avantaj oluşturuyor. 1.000.278 Türk ziyaretçiyi 2017 yılı içinde konuk etmesiyle Türkiye’den en çok seyahat edilen ülke olan Gürcistan, Kafkas Dağları’nı oluşturan dağ köyleri ve muhteşem Karadeniz sahilleri açısından gidip görülmesi en rahat ülkeler arasında yer alıyor.

Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: