Doğal Bir Film Platosu: Mardin

Dünyada “büyüleyici” ifadesi çok az şehre nasip olur. Mardin, kendine has, tarifi pek mümkün olmayan atmosferi,  sinematografik bir çağrışım yaratan mimarisi, günümüze dek uzanmış kadim tarihi ve misafirperver insanlarıyla bu sıfatı sonuna kadar hak ediyor.  Bize de Mardin ile gururlanmak ve olabildiğince tadını çıkarmak kalıyor. Mardin, yerli ve yabancı turistler için bir açık hava müzesi; film şirketleri ya da fotoğrafçılar içinse adeta doğal bir plato olarak görülüyor.  Asırlardır farklı halkları, kültürleri ve inanç gruplarını bünyesinde entegre etmeyi başarmış olan Mardin’e dokunmak adına hiç de geç kalmış sayılmazsınız. Bu yazıyı okuduktan sonra bu özel şehri yerinde görmeniz için ne kadar çok sebebiniz olduğunu bir kez daha hatırlayacaksınız.

Gezilecek Yerler

Böylesine uçsuz bucaksız bir şehirle alakalı ne kadar kapsamlı bir “Gezilecek Yerler” listesi hazırlasak da bir yerler ister istemez eksik kalacak. Yine de sizler için Mardin’de öncelikli olarak gidip görmeniz gereken güzellikleri bir araya getirmeye çalıştık, haydi başlayalım.

Mardin Kalesi

mardin kalesi ile ilgili görsel sonucu

Mardin ziyaretinize başladığınızda şehrin iki ana hatla birbirinden ayrıldığını göreceksiniz. Eski ve Yeni Mardin’in adeta siyah ve beyaz kadar birbirinden farklı olması, şehirde turistlerin yoğunlaştığı alanları da doğrudan etkiliyor. Mardin’de gezmeniz gereken yerlerin önemli bir çoğunluğu “Eski Mardin” şeklinde tabir edilen alanda. Mardin’in gerçek kültürel kodlarını ve tarihi mirasını bu bölgede bulmak mümkün. Meşhur Mardin Kalesi’ni Mardin’le ilgili kartpostallardan hatırlayacaksınız. Mardin dendiği zaman akla gelen ilk yapılardan biri olan Mardin Kalesi’nin 1600 yıllık bir geçmişi var. Kaleye çıkmak sizi biraz yoracaktır, çünkü Mardin Kalesi şehrin en yüksek bölgesinde yer alıyor. Bu sebeple kartal yuvası olarak adlandırılan kale, şehre özel bir hava katıyor şüphesiz.

Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi ile ilgili görsel sonucu

Zinciriye Medresesi Mardin Kalesi’nin hemen altında yer alıyor. Mardin Kalesi’nin ziyarete kapalı olduğu zaman dilimlerinde kaleyi fotoğraflamak isteyen turistler Zinciriye Medresesi’nde daha fazla vakit geçiriyor. 1385 yapımı olan Zinciriye Medresesi, özgün taş işlemeleriyle hemen dikkatinizi çekecektir. Medresenin bir dönem rasathane olarak da kullanıldığı biliniyor.

Mardin Ulu Camii

mardin ulu camii ile ilgili görsel sonucu

Mardin’de çok sayıda tarihi camiye rastlamak mümkün,ancakUlu Camii bunların arasında en eskisi durumunda. 12. yüzyılda inşa edilen Ulu Camii, bilhassa Artukludöneminden izler taşır. Sarı taşlarla örülü caminin geçmişte bir kilise olduğu söyleniyor. Mardin’in en güzel tepelerinden birine konuşlanmış olan Ulu Camii, bilhassa restore edildikten sonra daha da büyük ilgi görüyor.

Mor Gabriel Manastırı

mor gabriel manastırı ile ilgili görsel sonucu

Mardin’in çeşitli inanç gruplarına ev sahipliği yaptığını belirtmiştik. Bölgede çok sayıda Süryani, Ezidi, Arap ve Kürt yaşıyor. Özellikle Süryanilerin, Mardin kültürüne çok ciddi bir katkısı söz konusu. Bunlardan bir tanesi olan Mor Gabriel Manastırı, 397 senesinden bugüne taşınmış bir eser. Burada isteyenlere hem Süryanice öğretilir, hem de ibadet olarak kullanılır. Ziyarete, 16:00’ya kadar açık olan Manastır, Süryani cemaati için oldukça kutsal bir yer olarak kabul görüyor.

Eski Mardin Evleri

mardin zengin çarşısı ile ilgili görsel sonucu

Eski Mardin evleri, şehrin deyim yerindeyse karakterini oluşturuyor. Buraya adım attığınızda sanki bütün Mardin’in sepya rengine büründüğünü fark edeceksiniz. İşyerleri camiler, kiliseler, manastırlar, medreseler, müzeler ve evler… Tümüyle ortak bir mimarinin ürünleri olarak, belli bir uyum ve düzen içinde şehrin estetiğine katkı sunarlar. Eski Mardin evlerine, adından da anlaşılacağı üzere tepede bulunan Eski Kent’teve Midyat bölgesinde sıklıkla rastlayabilirsiniz. Yeni Şehir’de ise bu evlerin yerine büyük apartman blokları ve siteler dikkat çekiyor. Dar sokakların arasında kalan eski Mardin evleri, hızla değişen şehre inat, dimdik ayakta kalmayı başarmış durumda.

Yeme İçme

sembusek ile ilgili görsel sonucu

Mardin size sadece gezilecek harika yerler vadetmiyor, burası aynı zamanda birbirinden enfes lezzetlere de kucak açacağınız bir yer. Midenize bayram ettirecek, tadı damağınızda kalacak lezzetlere hazır olun.

Mardin mutfağında etin baskın olduğunu söylemek gerekiyor. Bu yüzden gerek misafir olduğunuz bir evde, gerek bir yol üstü lokantasında gerekse de otelinizde sıkça etli yemeklere rastlamanız mümkün. Öte yandan ünü bütün ülkeye yayılan içli köfte, kaburga dolması, Sembusek, Kiliçe, İşkembe Dolması, Kibbe, İrok gibi yöresel lezzetleri es geçmeyin. Salaş bir mekanda harika bir kebap deneyimi arzularsanız, yılların eskitemediği Kebapçı Rıdo’ya mutlaka uğrayın. Ayrıca çarşı içinde yer alan Yusuf Usta, Bağdadi, Seyr-i Mardin öne çıkan lezzet durakları arasında. Yemek sonrasında ise buraya özgü bir kahve olan Mardin mırrasını deneyebilirsiniz. “Mırra içmeden dönmem” diyenlerdenseniz o halde Mezopotamya Çay Bahçesi’ni notlarınız arasına almalısınız.

Konaklama

mardin otel ile ilgili görsel sonucu

Mardin’de kalacağınız oteli belirlerken eski Mardin’e yakın olmasına özen gösterin. Gerçi arada çok da büyük mesafeler yok; ancak yine de konakladığınız yerle gezeceğiniz yerlerin yakın olması her daim sizin lehinize. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak bulunduğu eski Mardin, otellerin de merkezi sayılıyor. Burada küçük pansiyonlardan,  beş yıldızlı otellere kadar geniş bir seçenek sizleri bekliyor olacak. Mardin insanının genel misafirperverliği genel anlamda otel çalışanlarına da bire bir yansıyor. Zinciriye Otel, Reyhani Otel, Artuklu Kervansarayı, Gazi Konağı Butik Otel, Mardius Konağı büyük ölçüde memnun kalacağınız otellerin başını çekiyor. Mardin’in Öğretmenevi ise Yeni Şehir bölgesinde yer alıyor ve görece fiyatlar biraz daha uygun; tercih sizin.

Yapılacak Aktiviteler

Ä°lgili resim

Eğer Mardin’deyseniz fotoğraf makinenizi her an için hazır tutun, bizden söylemesi!Dar sokakların karşınıza çıkaracağı sürprizler, daha önce hiç rastlamadığınız ve yüzünüzde tebessüm oluşturacak kareler, ilginç kültürlerin inşa ettiği dostluklar, binlerce yıllık tarihin bahşettiği güzellikler sizi şaşırtmasın, çünkü Mardin’desiniz! Burada olmanın olabildiğince tadını çıkarın. Mardin’e gelip de yapmadan dönmemeniz gerekenleri sizler için derledik.

  • Eğer şanslıysanız ve denk gelirseniz Mardin Film Festivali’ni görmeden dönmeyin.
  • Azgın bir suyun hemen üzerine konuşlanmış yer sofralarında sevdiklerinizle piknik yapmak nasıl bir duygu hiç merak ediyor musunuz? Nusaybin- Midyat yolu üzerinde bulunan Beyaz Su’ya giderseniz bu sorunuza cevap bulabilirsiniz.
  • Zengin Çarşısı’na giderek kendiniz ve sevdikleriniz için oldukça orijinal hediyeler alabilirsiniz.
  • Midyat’ta bulunan Telkari/Gümüş çarşısını mutlaka ziyaret edin.
  • Şehrin kalbinde bulunan Sabancı Müzesi’ni gezerek Mardin tarihi ve kültürü hakkında hızlandırılmış bir ders alabilirsiniz.
  • Bir yer altı şehri olan Dara Harabeleri’ne uğrayın ve özel bir deneyim yaşayın.
  • Mardin Kalesi’ni arkanıza alın ve fotoğraflar çekin. Fotoğraflarınızı görecek olan arkadaşlarınız, eminiz ki yerinizde olmayı çok isteyeceklerdir.
  • Eğer ilginiz varsa çarşıda geç saatlere kadar açık olan ilginç şarap dükkanlarına uğrayabilir, buralarda sıcak şarap içmenin keyfine varabilirsiniz. Süryani şaraplarının titizlikle ve büyük bir sabırla görücüye çıkarıldığını söylemeliyiz.
  • Çarşıda dolaşırken cebinizi, Mardin’in meşhur beyaz badem şekeri ve leblebileriyle doldurun.

Ulaşım

Ä°lgili resim

Yolcu sirkülasyonunun yoğun olduğu Mardin’e hemen hemen her şehirden büyük bir ilgi var. Daha önce uzunca bir süre bakıma alınan havaalanının faaliyete geçmesiyle beraber çoğu kişi  buraya ulaşmak için yine hava yolunu tercih etmeye başladı. İstanbul’dan Mardin’e uçakla ortalama 1 saat 55 dakikada gidiliyor. Bu mesafe Ankara içinse1 saat 30 dakika. Eğer karayolunu tercih ederseniz İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerden 20-21 saat gibi bir sürede Mardin’e varabilirsiniz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden de Mardin’e direkt ulaşım hizmeti veren dolmuş ve otobüsler var.Yani Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Şırnak gibi bölgelerde oturan kişiler ortalama 1.5-2 saat gibi kısa bir sürede Mardin topraklarına ayak basabiliyor. Şehirde maalesef ki diğer şehirlerle bağlantılı bir demiryolu ağı yok.

Mardin Havalimanı ile merkez arasında yaklaşık olarak 19-20 km gibi bir mesafe söz konusu. Yaklaşık 20 yıldır hizmet veren Mardin Havalimanı’ndan şehir merkezine minibüsle ya da taksiyle ulaşmak mümkün.

Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: