Karar Vermede Psikolojik Tuzaklara Dikkat!

Hayatımızın her anında karar verme sürecinden geçtiğimiz aşikar. Peki ya bu süreçte doğru kararlar almamızı engelleyebilecek psikolojik tuzaklar neler? Bu konuyu aslında üniversite 3. sınıfta araştırdığım bir ödev üzerine tekrar ele almak istedim. Bu psikolojik tuzaklardan ilki olsa olsa metodu. Mesela üniversiteye hazırlanıyorsunuz ve bölüm seçmeye karar verme aşamasındasınız. Olsa olsa tuzağı size diyor ki: “Eğer sevmezsem bölümü olsa olsa bir senem kaybolur, en kötü ihtimalle nasıl bir bölüm olduğunu görmüş olurum.” Tamamen ihtimaller üzerine alınmış bir karar, kötü sonuçlanması sonucunda da kaybedilecek koca bir zaman. Bu metodun doğru karar vermenizi etkilemesine daha doğrusu engellemesine asla izin vermeyin.

karar verme ile ilgili görsel sonucu

Önsezi dediğimiz olay aslında karar verme sürecinin temelini oluşturuyor. İleriyi öngörebilmek, gerektiğinde güvendiğimiz başka kişilerden de tavsiyeler almak bu süreci doğru şekilde sonuçlandırmamıza yardımcı oluyor. Başka kişilerden tavsiye almak demişken, bir diğer metot ise çabalama metodu. Bu metot duyduğunuz ilk bilgiye, daha doğrusu ilk tavsiyeye inanıp ne denirse onu uygulamak, kaldı ki bu tamamen yanlış. Hep derler ya kendi hayatınızın filmini kendiniz yazın, kendiniz oynayın, hiç kimsenin hayatınızı birinin yönetmesine izin vermeyin, ya da bir başka deyişle kendi filminizin başrolü olmak varken, başkalarının hayatında ne yan karakter ne de figüran olun. Kendi filminizin yönetmeni siz olun. Tavsiye almak tabii kötü bir şey değil, hatta zamanında ve dozunda olduğu sürece yapılması öneriliyor. Fakat tavsiye alma, kararınızı tamamıyla etkilemeye dönüşürse tehlike çanları çalıyor demektir. Çünkü alacağınız kararın iyi ya da kötü sonuçlarına yine siz katlanacaksınız, tavsiye alacağınız kişiler değil.

karar verme süreci ile ilgili görsel sonucu

Bu tür tuzakların dışında bir de karar verme eylemini gerçekleştirmeye çok yakın bir aşama olan alternatifleri değerlendirmek var. Önünüzdeki seçenekler ne kadar fazlalaşırsa alacağınız kararın hata riski de doğru orantılı bir şekilde artıyor. Dolayısıyla karar alma anına gelmeden önce alternatiflerinizi olabildiğince en aza indirgemeniz gerekiyor. Bunu da başkalarının değil, sizin belirleyeceğiniz kriterleriniz, daha doğrusu beklentileriniz doğrultusunda eleme yöntemine gitmek en doğrusu. Mesela meslek seçimi yapmak üzeresiniz ve sahip olduğunuz bazı kriterler (kazanılacak para, yaşanılacak yer, mesleğin sevilip sevilmemesi) sayesinde seçimlerinizi en aza belki de tek şıkka kadar indirebilirsiniz. Böylelikle kararınız zaten kendiliğinden verilmiş olacaktır. Kriter belirleme ve alternatifleri değerlendirme ile birlikte öngörebilme yeteneği sizi daima doğru karara götürecek, buna emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: