Dünyada Adını Bile Duymadığınız 12 İlginç Aktivite

Az sonra okuyacaklarınıza şaşırıp kalacağınıza eminim. Ama sonrasında normal karşılamanız gerekecek. Ne de olsa bu aktivitelerin birçoğu dünyada belli kitlelerce yapılıyor, yarışmaları düzenleniyor, hatta spor müsabakalarında yer alanları bile var, kısacası senden benden ünlü. En iyisi listeden kendinize bir tane seçin ve deneyin. Her ne kadar etrafınızdakiler bu yeni hobinizi duyunca “yeni yeni icatlar çıkarma” diyecek olsalar da denemeye değer.

1. Ekstrem Ütücülük

Biri havada, karada, dağda, taşta, ovada, gölde, denizde, bilme kaç bin feet yükseklikte ütü yapmak mı dedi? Daha evimizde yapmaya bile üşenirken. Hemen şimdi Google Görsellere’e “Extreme Ironing” yazdığınızda bile şaşkınlıkla bakakalacağınız resimlerle karşılaşabilirsiniz. Ekstrem ütücülüğün temel mantığı, ütü yapmakla ekstrem sporları birleştirmek (kayak yaparken, serbest paraşüt yaparken, dalış yaparken) ya da en ekstrem noktalarda yanınıza ütü masanızı da götürmek; kendinizi taşımanız yetmiyormuş gibi… Ekstrem Ütücülük Bürosu, Topluluğu olduğu notunu da düşmem de fayda var çünkü gayet ciddiye alınan bir aktivite ya da spor da denilebilir. Tırmanış meraklısı mısınız? Evde ütülenecek kıyafetlerinizden birkaç tane, ütü masanızı ve ütünüzü de (şarjlı olması lazım e bi zahmet:) yanınıza alın ve siz de bu furyaya katılın. Bu aktivite, ilk olarak 1997 senesinde İngiltere’nin Leicester kentinde ortaya çıkmış. Bir triko fabrikasında yoğun bir gün geçiren Steam, eve ütülemesi gereken birçok kıyafetle dönüyor. Sonrasında en sevdiği aktivite olan kaya tırmanışına gidip işleri aksatmak yerine ütü yapmakla kaya tırmanışını birleştirmiş. Sonrasında suyun altında, gökyüzünde gibi daha da ekstrem noktalarda yapılarak dünyanın dört bir yanına yayılmış.

2. Buzda Balık Tutma

Şimdilerde kış turizminde popülarite çıtasını yükselten Lapland’ın ve diğer İskandinav ülkelerinin turistler tarafından en çok ilgi gören aktivitesi “Buzda Balık Tutma”, esasında Hintler tarafından bulunan bir aktivite. Bu aktivitenin amacı ise kış aylarında buz tutan yerlerde delikler açarak balık tutmaya çalışıyorsunuz. Buzu delmek için de matkapların büyüklerinden kullanmanız gerekiyor. Stres atmaya birebir gibi görünüyor.

Not: Çıldır Gölü’nde de bu aktivite pekala yapılabiliyor!

3. Kıyı Traversi

“Coasteering” olarak da bilinen kıyı traversi aktivitesi, Galler’in en gözde aktivite hatta sporlarından biri. Gencinden yaşlısına herkesin yapabileceği bir spor aslında. Tırmanacağınız sert ve tehlikeli kayalar gözünüzü korkutmasın. Kıyı traversi yapmak için ihtiyacınız olan şey bu kayalar ve az biraz da cesaret tabi ki. Tırmanış, trekking gibi aslında birçok macera sporunun bir araya getirilmiş hali. Çevre farkındalığını artırmak için Galler’de icat edilen kıyı traversinin amacı kayalıklar üzerinde atlayarak, zıplayarak, yeri geldiğinde suya düşerek alabildiğiniz kadar yol almak. Şöyle de bir müjde vereyim size; kıyı traversini denemek için Galler bileti almanıza gerek yok. Antalya’nın Kaş ilçesindeki Büyük Çakıl Plajı’nda 5 kişilik bir takımınız da varsa bu sporu rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Böylesine nefes kesici bir macera içinse kişi başı 130 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

4. Microlight Uçuşu

Özetle, kendinizi Hazerfen Çelebi zannedeceğiniz bir aktivite bu. Türkiye’de hem microlight hem de ultralight uçuşu olarak geçen bu uçuşlar biraz tuzlu olsa da yükseklerden uçmayı sevenlerin hayatlarında en az bir kez denediği bir aktivite. Türkiye’de Pokhara Vadisi’nde yapabileceğiniz gibi yurtdışında da deneyebileceğiniz muazzam yerler var.

5. Hamak Festivali

Hakikaten şu fotoğrafa baktığımda benim bile söyleyecek sözüm kalmıyor. Ah o hamakta ben de olsaydım diye mırıldananlara Monte Piana’da düzenlenen bu sıra dışı hamak festivaline katılmalarını öneriyorum. İtalya Alpleri manzarası ayağınızın altında, sizin altınızdaysa sadece bir hamak. Ürkütücü ama bir o kadar da heyecan veriyor. Festivalde hamakta vakit geçirmenin yanı sıra bar, mutfak, yoga dersleri, paraşütle atlama gibi farklı yerler ve aktiviteler de bulunuyor. 2012’de Alessandro d’Emilia ve Armin Holzer tarafından icat edilen ve başlatılan bu aktiviteyi bence birkaç yıla kalmaz Karadeniz’in yemyeşil dağlarında da görürüz. Hamak Festivali, genellikle Eylül ayının başlarında oluyor ve 1 hafta sürüyor.

6. Zorbing — Küreyle Yuvarlanma

Kocaman şeffaf bir kürenin içerisinde yuvarlanmak desem? Belki de çoğunuz daha önceden görmüşsünüzdür bu görüntüyü. Kemerler yardımıyla topun içerisinde bağlandığınız için esasında hiçbir tehlikesi olmayan bir aktivite. Yuvarlanın yuvarlanabildiğiniz kadar… Hem Türkiye’de hem de yurt dışında yapabileceğiniz birçok yer var.

7. Karda Kano

Bir diğer adıyla “Snow Kayaking” olan karda kano ile kayma, Türkiye’de de ilk kez 2008 senesinde Red Bull sponsorluğunda gerçekleşen Snow Rapid yarışmasıyla gündeme geldi. Sonrasında şampiyonalarla devam etti. Dünyada ise çok sayıda örneklerine rastlayabilirsiniz.

8. Ice Blocking

Buz parçasında kayma bir nevi. Büyük bir buz kütlesi hazırlıyorsunuz ve sonrasında bu buz parçasını kızak gibi kullanarak yılın istediğiniz zamanında ve istediğiniz yerinde kaymaya başlıyorsunuz. Genelde yaz aylarında yapılan popüler bir aktivite. Yarışmalarında da buzu en fazla dayanan ve en fazla yol alan birinciliği elde ediyor.

9. Wok Racing

Wok’un anlamı derin tava veya Çin tavası demek. Sporun amacı buzun üzerinde altınızda derin bir tavayla kaymak. Almanların icat ettiği bir şey olmasına karşın artık spor gözüyle bakılan Wok Racing turnuvaları, Avusturya’nın Innsbruck kentinde düzenleniyor.

10. Igloo İnşa Etme

Bu puzzle, lego sevenler için harika bir aktivite olsa gerek. Biraz soğuğa maruz kalacak olsanız da gayet zevkli. Gencinden yaşlısına herkes karlarla oynamayı, kardan adam yapmayı sever. Bu da onun gibi bir şey ama içinizdeki sanatçıyı daha dışarı vuran cinsten. Kanada’da yaygın olan Igloo inşa etme, birkaç kişilik gruplar halinde gerçekleşiyor.

11. Su Altında Bisiklet

Tüplü dalış ve bisiklet sporlarının bir araya getirilmesiyle ortaya çıkmış bir spor. O kadar ünlendi ki her sene bir öncekinin rekorunu kırmak üzere su altında bisiklet macerasına atılan binlerce insan var. Bu sporun tek ve en önemli kuralı, asla bisikletten inmemek. Hatta 2016’nın Nisan ayında çıkan haberlerde Fethiye’de 2 dalgıcın bisikletleriyle denizin dibine indikleri haberi çıkmıştı. Vücutlarına bağladıkları ağırlıklarla bisikletleri su altında tutmaya çalıştılar ve 30 metreyi yaklaşık 10 dakikada gidebildiler. Haberlere çıktıklarında da söyledikleri tek bir şey vardı: “Amacımız dalış turizmini tanıtmak.”

12. Wing Walking

Kelimenin tam anlamıyla yüreğinizi hoplatacak bir aktivite Wing Walking, daha anlaşılır haliyle uçak kanatlarının üzerinde yürüme aktivitesi. 1920’lerden beri hayatımızda olan bu aktivite, uçağın uçuşu esnasında kanatların üzerine çıkıp yürümek, insanı ölümle yaşam arasında ince bir çizgiye sokuyor sanki. 1974 yılında Fransız Philippe Petit’in hayalini gerçekleştirmek üzere New York’a giderek, İkiz Kuleler arasında halat gerip yürümesi gibi. Şöyle de bir sözü var: “Hayat çok kısa tek çare heyecan.”

Madem tek çare heyecan, siz de bu listeden birini ya da birkaçını neden denemeyesiniz ki?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: