Avrupa’nın Poz Vermekten Yorulan 8 Mimarisi

Savaşlara, katliamlara şahit olan, tarihe meydan okuyan, her Avrupa’yı turlamış kişinin albümünde mutlaka baş köşede yerini alan, Avrupa’nın poz vermekten yorulan mimarilerini listeledim. İtalya’dan Fransa’ya, Rusya’dan Hollanda’ya uzanan güzel bir tura çıkmaya ne dersiniz?

1. Kolezyum, Roma, İtalya

Belki de İtalya’ya adım atar atmaz ilk görmek isteyeceğiniz yapıdır kendileri. Gece ayrı gündüz ayrı pozlar verir ve amatöründen profesyoneline her fotoğrafta da güzel çıkmayı başarır. Kolezyum (Colosseum) kelimesi esasında Latince devasa (heykel) anlamına gelen “colosseus” kelimesinden türemiş. Büyük amfi tiyatronun 50 bin ila 80 bin kişilik kapasitesi olduğu düşünülüyor. Kolezyum’un boyutlarını merak edenler için: dış çevre 545 metre, yükseklik 50 metre, uzunluk 189 metre ve genişlik 156 metre. Roma kentinin tam merkezinde (Piazzale del Colosseo) yer alan Kolezyum, geçmişte gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan gösterileri, tiyatro oyunları, dini törenlere ev sahipliği yapmakla birlikte deniz savaşları ile çeşitli Roma zaferlerini yeniden canlandırmak ve sahnelemek için kullanıldı.

2. Dans Eden Ev, Prag, Çek Cumhuriyeti

İngilizcede “Dancing Building” olan bu mimari, hem hikayesiyle hem de sıra dışı görüntüsüyle Prag’ın ve tüm dünyanın en çok fotoğrafı çekilen yapılarından biri. Orijinal adı Tančící dům olan bu ev, Prag’ın en güzel nehirlerinden olan Vltava manzaralı çok güzel bir konuma sahip. 1992–1996 yılları arasında inşa edilen Dans Eden Ev’in üst katında, yani binanın halka açık olan tek kısmında şehrin önde gelen restoranlarından biri olan Ginger & Fred Restaurant yer alıyor. Bu restoranda muhteşem Prag manzarası eşliğinde keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

3. Küp Evler, Rotterdam, Hollanda

Sahiden Küp Evler’i (Cubic Houses) bu listeye almasam olmazdı. Bu kübik evlerin fikri aslında 1970’lerde ortaya çıktı. Küpler eğik ve altıgen biçimli. Küpler, üç ayrı seviyeye ayrılmış yaşama alanlarını içeriyor. İnternet’te okuduğum yorumlara göre bu küp evlerde yaşamak biraz garipmiş. Her bir küp evde yaklaşık 1,080 metrekare alan olmasına rağmen, altıgen köşeleri nedeniyle bu alanın sadece dörtte biri, yani yaklaşık 270 metrekaresi kullanılabiliyor. Daha da kötüsü, bu 270 metrekarelik alan bazı evlerde daha da az. Benzersiz ve göz alıcı mimarisi ile ünlü Cube House Show Room, küçük bir ücret karşılığında 11:00–17:00 saatleri arasında her gün halka açık bir müze olarak hizmet veriyor.

4. Eyfel Kulesi, Paris, Fransa

Belki de dünyanın en ünlü mimarisi ve sadece Fransa’nın değil, aynı zamanda tüm dünyanın en bilindik simgelerinden biri olma unvanına sahip. Bu demir kule, 1889’da onu tasarlayan mühendis Gustave Eiffel’in adını taşıyor. 324 metre yüksekliğindeki kule, Paris’teki en yüksek yapı ve 1889’dan 1930’a kadar dünyanın en uzun kulesiydi. Eyfel Kulesi 1889 Paris Fuarı için inşa edilmiş ve ilk başta kalıcı olması amaçlanmamıştı. Bir diğer ilginç bilgi olarak, Eyfel Kulesi başlangıçta Barcelona şehri için tasarlanmıştı, ancak proje reddedildi. Ayrıca bu güzel mimariyi dıştan çekecekseniz elbette ama en üste çıkıp nefes kesen bir Paris manzarasına şahit olmak için yaklaşık 1665 basamak tırmanmanız gerekiyor.

5. Big Ben, Londra, İngiltere

Resmi adı Elizabeth Kulesi olan Big Ben, aynı zamanda Londra’nın Westminster Sarayı’ndaki saat zilinin takma adı. Bir diğer deyişle teknik olarak, Big Ben, saat kulesinde 13 ton ağırlığında olan devasa çanın adı. Saat kulesi, dört saatli yüzlerin aydınlandığı gecelerde muhteşem görünüyor. 1858 yılında tamamlanan kule, dünyadaki en uzun 3. serbest ayaklı saat kulesi. Parlamento’nun bu ikonik saat kulesi, Londra’nın en ünlü simgelerinden biri. Big Ben’deki sayılar yaklaşık 60 cm uzunluğunda. Her parlamento oturumunda saatin üstünde bulunan özel bir ışık aydınlanıyor.

6. St. Basil Katedrali, Moskova, Rusya

St. Basil’e genellikle yapbozlardan, tablolardan alışığız aslında. Moskova’nın meşhur Kızıl Meydanı’nda yer alan bu Rus Ortodoks kilisesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Türkçe adıyla Aziz Vasil Katedrali, Başlangıçta 16. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş. Moskova’daki Kremlin’in yakınında büyüleyici bir konuma sahip olan ve ülke tarihinde sayısız tarihi ve siyasi olaya şahit olan katedral “korkunç” lakaplı Ivan Grozny’nin emirleriyle yaptırılmış ve inşası 1555 senesinden 1561 yılına kadar sürmüş.

7. Pisa Kulesi, Pisa, İtalya

Bir tarafa istenmedik bir şekilde eğilmesi nedeniyle dünya çapında bilinen bu çan kulesini sanki kendi itiyormuş gibi fotoğraf çekilmeyeni İtalya’ya gitmiş saymıyorlarmış. Ortaçağ Avrupa’sının en dikkat çeken mimari yapılarından biri olan Pisa Kulesi, tarihi İtalyan kasabası Pisa’da konumlanıyor. Pisa Kulesi esasında 1990 yılına kadar yaklaşık 10 derece açıyla eğiliyordu. Her ne kadar dikey olarak tasarlanmış olsa da inşaat sırasında eğilmeye başladı. Bunun nedeni ise zemin üzerinde yeteri kadar yumuşak olmayan bir temel oluşturmasıydı. İnşaat 1173’de başladı ve 1372 yılında tamamlandı. Kule yüksekliği ise 55 metre.

8. La Sagrada Familia, Barselona, İspanya

“Bitmeyen Kilise” olarak da bilinen La Sagrada Familia, şüphesiz İspanya’nın poz vermekten en çok yorulan mimarisi. Katalonyalı mimar Antoni Gaudí (1852–1926) tarafından tasarlanan bu yapıt, İspanya’daki büyük bir Roma Katolik kilisesi. İnşaat 1882’de başladı ve şu ana kadar hala tamamlanmadı. Tamamlanmamış olmasına rağmen bu kilise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Avrupa’nın Poz Vermekten Yorulan 8 Mimarisi” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: