Kedinizi Mutlu Etmenin 10 Yolu

Kediler hayatımıza girdi gireli sahipleri olarak onları mutlu etmenin yollarını arıyoruz. Kedilerin gizli dünyasını keşif yolculuğumda kedi sahiplerine faydalı olabilecek birkaç ipucu öğrendim ve sizler için derledim…

1. Kedinizin duyguları ve karakteri olduğunu kabullenin.

1

Belki de kedi sahiplenirken başlanabilecek en doğru nokta bu. Şüphesiz ki her kedinin birbirinden farklı karakteri var. Korkma, sevme, sevmeme, kızma, acıkma, üşüme; tıpkı bizler gibi birçok psikolojik ve fizyolojik hislere sahip olduklarını asla unutmamak gerek. Yüksek sesten hoşlanmama, oyuncu olma gibi kedilerin genel olarak huyları hakkında bilgi edinmek de kedinizi daha iyi tanıma açısından faydalı olabilir.

2. Kedinizi cezalandırmayın. Onu olduğu gibi kabullenin.

2

Kedilerin cezalandırılarak eğitilemeyeceği gerçeği ile ne kadar çabuk yüzleşirseniz kedinizi o kadar kısa sürede eğitebilirsiniz. Kedileri diğer hiçbir evcil hayvanla karşılaştırmamanız gerekir. Çünkü kediler kendi kafasının dikine giden, inatçı canlılardır. İstedikleri zamanda istedikleri şeyi yapmak isteyen, özgürlüğünden asla ve asla ödün vermeyen meraklarından her türlü derdi başlarına açabilecek sevimli dostlarımızdır. Elbette her hayvanın olduğu gibi sizin kedinizin de kötü huyları olabilir ama şunu unutmayın: “Kediler nankördür.” algısıyla bu yola çıkmamalısınız.

3. Mama ve su kapları uygun yerde olsun, tuvalet kabını ise daima temiz tutun.

3

Hepimizin olduğu gibi kedilerin de yemek yemek, su içmek ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek, yaşamsal faaliyetlerdir. Dolayısıyla bu üç ihtiyacını da hijyenik koşullarda giderdiklerinden emin olun. Suyunun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına, belli aralıklarla tazelendiğine, mama kabının aynı şekilde temiz olmasına ve ulaşabileceği rahat yerde olmasına, tuvalet kabının kesinlikle temiz tutulmasına özen gösterin. Bu sayede kedinizin hayatını daha sağlıklı sürdürmesini sağlayabilir; psikolojik olarak da onu mutlu edebilirsiniz.

4. Avcılık içgüdülerini engellemeye çalışmayın.

4

Kediler her ne kadar yıllar yıllar öncesinde evcilleştirilmiş olsalar da; avlanma içgüdüleri asla yok olmaz. Zaten içgüdü dediğimiz şey doğuştan gelir ve yok edilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla evinizde sinek veya böcek avına çıkan kedinize ceza vermeye ve ona kızmaya kalkışmayın. Çünkü bu çok doğal bir davranıştır ve onları son derece mutlu eden bir şeydir. Bırakın rahatça avlansınlar.

5. Kedinizin uykusunu durduk yere bölmeyin.

5

Basit bir örnek; kendimizden pay biçsek, bir başkası tarafından aniden uyandırılmak hoşumuza gider mi? İnanın bana bu kedilerin de hiç hoşuna gitmiyor. Çünkü günlerinin büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren kediler, uykularında gayet mutlu ve huzurlu hissederler. Bu anlarını durduk yere bölmemeye dikkat edin.

6. Onunla iyi vakit geçirin.

6

Elbette vakit geçirmekten kastım sadece sizin canınız istediğinde ya da zorunda hissettiğiniz için değil; kedinizi mutlu etmek ve aranızda sağlıklı bir iletişim kurmak adına vaktinizi ona ayırın. Dilerseniz oyun oynayın, dilerseniz sevdiği mamayı yiyişini izleyin, ya da sadece başını okşayın. Ama tüm kalbinizle ve aklınızla o an onun için orada olun. Kedinizi en mutlu edecek şeylerden biri sahibinin kendisiyle vakit geçirmektir.

7. Kedinize ara sıra da olsa çim verin.

7

Sindirim sistemlerine çok iyi gelen çim, kediler için yenilebilecek doğal bir üründür. Dolayısıyla ara sıra kedinize yemesi için çim getirmek hem onları iyi hissettirir hem de sağlıkları için oldukça faydalıdır.

8. Pencere kenarında bir köşe ayarlayın.

8

Özellikle evcil kedilerin gözünde tüten şeylerden biri olan sokakta, yani dışarıda vakit geçirmek her ne kadar onlar için mümkün olmasa da pencere kenarına kurulup dışarıyı izlemeye bayılırlar. Onlar için pencere kenarında en güzelinden bir köşe ayarlayın.

9. Onunla oyunlar oynayın.

9

Kedinizle kaliteli vakit geçirmenin yolu onun için yeni oyunlar keşfetmektir. Sadece kendi topuyla bütün gün oynamasını beklemeyin; elbette ki bir süre sonra sıkılacaktır. Kedilerle oynanabilecek oyunları araştırın: Bu bir ipin ucuna bağlanmış top da olabilir; ya da telefonunuzdan kedi sesi çıkaran videolar açarak, telefonunuzu yastık altına saklayabilirsiniz.

10. Ona hafif tempoda müzikler dinletin.

10

Bu tavsiyeyi tamamen kendi kedimden pay biçerek veriyorum, gerçekten dinlendirici müzik açtığımda sesin geldiği yere hemen kıvrılıveriyor. Hafifçe uykuya dalmış kedinizin başucuna çok kısık seste çalan slow parçalar çalan bir radyo kanalı açıp koyabilirsiniz. Bu hem onun daha rahat uykuya dalmasını sağlayacaktır hem de içindeki mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: