Kedilerin En Sevdiği 3 Şey

Bugünkü yazımda tartışmasız hemen hemen her evcil kedinin hoşuna gidebilecek oyun ve oyuncaklardan, yiyeceklerden ve müziklerden bahsedeceğim…

1. Kedilerin En Sevdiği Oyun ve Oyuncaklar

Kedilerin şüphesiz ki en sevdiği aktivitelerin (uyumak ve yemek yemek dışında) başında oyun oynamak gelir. Bu bir oyuncakla, başka bir hayvanla, sahibiyle ya da kendi kuyruğuyla; kısacası herhangi bir şeyle olabilir. Bir şeyin kedilerin oyun oynayabileceği türde bir şey olması için dikkatini çekmesi ve o an enerjisinin yerinde olması yeterlidir. Kuşkusuz en çok sevdikleri oyun saklanmak ve yakalamaktır. Her zaman deriz ki avcılık içgüdüleri her daim vardır ve yok edilemez. Saklanma ve yakalama en çok haz aldığı oyunlardandır. Hareket eden şeylere ayrı bir ilgi gösterirler. Sinek vb. böcekleri takip edip, yakalamaya bayılırlar. Baloncuk çıkartan oyuncaklara hasta kalırlar. Birçoğu lazer ışığından çıkan o küçük noktayı yakalamak için oradan oraya koşturur. Topun her türlüsünü sevme ihtimalleri vardır: Pinpon topu, kağıttan topalüminyum folyodan yapılan top; kısacası ağızlarına alabilecekleri boyuttaki her top, onlar için ideal bir oyuncaktır. İpin ucunda çıngıraklı sallanan toplar, balonlar, naylon poşetler, kutular vb. şeyler kedilerin favori oyuncaklarıdır.

Not: Ucu sivri, kimyasal içerikli vb. her türlü tehlikeli oyuncağa kedinizin ulaşamayacağı bir yere koyun.

2. Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler

Birçoğumuz evcil kedisini kuru mama ve zaman zaman ödül niyetine yaş mamayla besliyor. Bu nedenle bazen evdeki yiyeceklerden aşıran kedinizin kusma sahnelerine şahit oluyoruz. Çünkü alışkın oldukları bir şey değil. Kediler diğer evcil hayvanlara göre gerek kuru mamada gerekse yaş mamada oldukça seçici davranırlar. Ağızlarının tadını pek de iyi bilirler. Kokusundan hoşlanmadığı şeyi her ne kadar aç da olsa yemezler. Ayrıca kedilerin sindirim sisteminin bizlerinkinden daha farklı ve hassas işlediğinin farkına varmamız gerekir. Vitamın ve protein deposu olan çiğ ya da pişmiş yumurta sarısı, abartılı olmayacak şekilde patates, makarna gibi nişasta açısından zengin gıdalar, aşırı tuzlu ve yağlı olmayan peynirler, hazmı kolaylaştıran havuç, patates ve ciğer üçlüsü, kılçığı ayıklanmış balık (tercihen konserve balık) vb. ev yiyecekleri kedilerin en sevdiği yiyeceklerdir.

3. Kedilerin En Sevdiği Müzikler

Çoğumuz internette gezinen fenomen kedilerin videolarına şahit oluyoruz. Gitar çalan sahiplerine eşlik eden, müziğin ritmine kendini kaptırmış kediler görüyoruz ve hatta bir kısmımız photoshop olduğunu düşünüyoruz. Ama gerçek şu ki o videoların hepsi gerçek ve kediler ile müzik arasında sıkı bir bağlantı vardır. Bu demek değildir ki bütün kediler müzikten hoşlanır. Ama kedinizin bu yönünü keşfetmede iş tamamen size düşüyor. Kediniz, hırçın ve çoğu zaman sinirliyse, müzikle onu tedavi edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Müzik, onlar için bir terapi vazifesi görür. Kediler tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi hatta bizler gibi yüksek sesten pek haz etmezler. Yüksek sesli ortamlardan hep uzaklaşmaya çalışırlar. Müzik ve kediniz arasında bir bağlantı kurmak istiyorsanız; enstrümanınızın veya radyonuzun sesini biraz kısmanızda fayda var. Kedilerin sevebileceği tarzda müzikleri ona kısık sesle dinletirseniz eğer, kedinizde gevşeme, rahatlama, sakinleşme ve uyku hallerini gözlemlemeniz mümkündür.

Hatta sırf evcil kedi ve köpeklere özel şarkılar besteleyerek bir CD haline getiren ünlü besteci ve müzisyen Janet Marlow yaptığı işle büyük ilgi gördü. Kedilerin duyma hisleri bizlerden çok farklıdır ve bizlerin duyamayacağı sesleri bile duyarlar. İlk olarak bunu göz önünde bulundurarak şarkılarını bu doğrultuda besteleyen Janet Marlow, sadece kedi ve köpeklerin duyabileceği hassas tınılar ve ses volümleriyle çalışmalarını sürdürmüştür. Yüksek frekanstaki rahatsız edici seslerden arındırılmış bu şarkılar, kediler ve köpeklerin beğenebileceği tarz haline gelmiş. Hatta bu şarkıları kendi evcil hayvanlarında uygulayan sahipler, davranış bozukluğu yaşadığı, hırçın kedilerinin bu şarkıları düzenli olarak dinlemesi sonucunda olumlu gelişmeler kaydettiklerini gözlemlemiş.

cat guitar ile ilgili görsel sonucu
Kediler, müzikte seçicidirler.

Yapılan araştırmalara ve kedilerin ortak özelliklerine göre klasik ve slow tarzda müzikleri daha çok seven kediler, özellikle de uyku öncesi dinlediklerinde kolayca derin bir uykuya dalabiliyorlar. Daha tempolu müziklere ise hareketleriyle (kafalarını sallama, vücutlarını ritmik oynatma) eşlik edebiliyorlar tabi sadece canları isterse 🙂

Hatta bir dönem fenomen olan bir videodan örnek verecek olursak; Drake’in hit bir şarkısı olan Hotline Bling’e sahibiyle birlikte eşlik eden yukarıdaki sevgi pıtırcığını mutlaka izlemenizi öneriyorum😍

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: