İki Kelimeyle Hayatınızı Anlatın

Slogan dediğimiz şey aslında bir ürünün, bir şirketin ya da bir kişinin iki-üç kelime ile bütün hayatını anlatabilmesi. Sloganlar aslında pazarlanacak olan herhangi bir şeyin en kısa haliyle yazılan bir otobiyografisi, yani vermek istediği net mesaj; zihnimizde canlanması istenilen resmin yazıya dökülmüş halidir. Gerçekten müthiş bir zekayla keşfedilmiş, üretilmiş sloganlar anlatılmak istenenle o kadar özdeşleşmiştir ki bunları adımız gibi biliriz, bir yerde duyduğumuzda hemen bir şeyler canlanır zihnimizde. Unutmayalım ki pazarlamacıların ve reklamcıların en önemli iletişim araçlarının başında slogan gelir. Bu yazımda gerçekten birçoğumuzun zihninde yer etmiş en iyi sloganlara yer vermek ve biraz da hikayelerini irdelemek istiyorum.

1988 senesinde kurulan Nike firmasının %18 olan satışlarını %43’e kadar sloganları sayesinde çıkardıklarını biliyor muydunuz? “Just do it” sloganı, promosyonların etrafında gelişerek ve gitgide büyüyerek bugünkü Nike firması halini almıştır. Aynı zamanda bu slogan Nike ile özdeşleşti ve firma kimliği olarak Nike’nin en önemli kozlarından biri. Bu arada “Just do it”; “Let’s do it”ten geliyormuş!

Bir diğer başarılı sloganlardan biri Fransız kökenli 70’lerin başında kurulan kozmetik ürünlerinin başarılı markası L’oreal firması 40 yıldır hala aynı sloganı; ‘Because I’m worth it.’ — ‘Çünkü ben buna değerim’ kullanıyor. L’oreal’in rekabet ettiği firmaların birçoğu eskiden reklamlarında erkek sesi kullanıyordu. Bayanlar için ürün satıyorsunuz ama bir erkek sesiyle onlara sesleniyorsunuz ne kadar doğrudur tartışılır. Feminizmin ön plana çıktığı işte bu dönemde üretilen sloganın L’oreal reklamlarında bayanlar tarafından söylenmesi, ve müşterilerine öyle hitap etmesi firmaya pozitif etkilerle geri döndü.

Asırlık bir firma olan Coca Cola’nın da geçmişinden bugüne sloganında inanılmaz büyük değişimler olmadı. ‘Open a Coke, open happiness’ sloganı kullanan Coca Cola, Türkiye’de ‘Mutluluğa kapak aç’ adı altında sloganlarını çevirdiler ve hala kullanmaktalar. Ve hatta şöyle bir dipnot düşmek gerekirse; yapılan araştırmalara göre dünyada ‘Okay’ kelimesinden sonra insanlar tarafından en çok bilinen kelime Coca Cola’dır.

1997 senesinde büyük çabalarla kurulan Apple firması ise ‘Think different’-‘Farklı düşün’ sloganı ile akıllarda hala yer etmiş durumda. Hatta bu sloganın kullanıldığı reklam filmini de Macintosh dönemlerinden hala hatırlar gibiyiz.

 • Nescafe — Kokusunda davet var
 • Anadolu Hayat — Gelecek de bir gün gelecek
 • Yaşam Su — Yaşamak için su için
 • Yurtiçi Kargo — Söz verdiğimiz gibi
 • Volkswagen Bettle — Think Small
 • Scotch Brite — Temizlik ne rahat
 • Saray Halı — Siz saraylara layıksınız
 • Sabah — Sabah olmadan sabah olmaz
 • Petrol Ofisi — Sizinle aynı yoldayız
 • THY — Dünya daha büyük, keşfet!
 • Omo — Kirlenmek güzeldir
 • Nokia — Connecting people
 • Eti Browni — Mutlu et kendini
 • Efes Pilsen — Bira bu kapağın altındadır
 • Citroen — Teknoloji aşka geldi
 • Balkaymak — Bal gibi biliyorsunuz
 • Arko Krem — En değerli giysiniz cildiniz
 • Aras Kargo — Önem taşır

Unutmayın ki başarılı bir slogan herhangi bir ürününüzü ya da firmanızı pazarlamanın en isabetli yoludur. Sloganlara olan hayranlığım ve merakım 2–3 yıl öncesinde bir yarışmaya katılmamla başladı. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün üniversitelerin turizm bölüm öğrencileri arasında düzenlediği İzmir konulu slogan yarışmasına katıldım ve birincilik elde ettim. Sloganım “İzmir Sana Benziyor” idi. Yaklaşık 50’ye yakın bulduğum saçma sapan sloganların sonucunda otobüsle okuldan eve giderken birden aklıma gelen bir slogandı, basit, anlaşılır, zihni çok yormayan ama istediği mesajı veren.

Yarışmadan sonra sloganı İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tanıtım videolarından birinde kullandı:

Videonun sonunda söyleniyor slogan…

Hayatınızı iki kelimeyle iki saniyede anlatıp, iki taşın arasında insanlara sevdirebilir misiniz? Çok zor ama imkansız değil…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: