Cesaretin Var mı?

Hayatınızda en çok değer verdiğiniz şey nedir? Muhtemelen en sevdiklerinizden sonra en sevdiğiniz eşyalar gelir. Kimi arabam, kimi de yıllarca çalışıp zar zor aldığım bahçeli villam der. Ama şöyle de bir söz vardır gerçekten çok sevdiğim: “Eşyalar kullanılmak için, insanlar ise sevilmek için yaratıldılar. Bugün yaşadığımız sorunların temelinde eşyaların sevilmesi, insanların ise kullanılması yatıyor.” Öyle etkiledi ki beni; bu söz üzerine ayrı bir yazı bile yazabilirim. Bugün size soracak tek bir sorum var: “Dünyayı tek başına gezmeye cesaretin var mı?” Neden gezmek derseniz, cevabım, bırakın yeni insanları, kültürleri, yerleri; her şeyden önce “kendinizi keşfetmek”. Neden tek başıma derseniz, işte o altın değerindeki 5 neden:

Deneyim > Mal Mülk

experience travel ile ilgili görsel sonucu

Belki de yolculuğunuz sırasında farkına varacağınız ilklerden biridir. Evet, bu bir farkındalıktır. Çünkü gerçekte öyle olan bir şeyi fark etmiş ve geri kalan hayatınızı bunun üzerine kurmak istersiniz. Ev, araba, şirket her ne olursa olsun kendi çapınızda ve kendi dünyanızda yarattığınız lüks yaşantınız, bir süreden sonra sizi tatmin etmemeye başlar. Aslında bu tatmin olmama duygunuzun yerini dolduracak başka şeyler arayışına girersiniz. Seyahat etmek, tüm bunların farkına varmanızı ve mal mülkün gerçekten görüp görebileceğiniz şehirlerden, insanlardan değerli olmadığını anlamanızı; daha doğrusu görmenizi sağlar.

Kalite her daim miktarı yener!

experience travel ile ilgili görsel sonucu

Hayat boyu rakamlarla uğraşıp durduk. Rakamların başarımızı ölçmesine izin verdik; rakamların hayatımızı yönlendirmesine izin verdik. Banka hesaplarımız, sahip olduğumuz ev, iş yeri, araba sayıları, lisede, üniversitede aldığımız dereceler, bir yarışmada kaçıncı olduğumuz; dedim ya hayatımızdaki her şey rakamlardan ibaret. Sayıları şöyle ardınıza güzelce bir bırakıp, dünyamızı genişletmenin vakti geldi de geçiyor. 3 ay içinde biriktirip evinizi dekore etmek, inanın bana 3 ay içinde gezeceğiniz 10 şehirden daha değersiz.

Yeni bir dil

Ä°lgili resim

Dünyanın farklı farklı yerlerinde bulunmak, kültürlerini tanımak, insanlarıyla tanışmak, dilini hiç bilmediğiniz bir ülkede derdinizi anlatabilmek (yol sormak, su almak, taksiciyle konuşabilmek) size yapabildiklerinizin de ötesini gösterir. İnsanoğlu, her şeyi sınırlandırmaya meyillidir. Öğrenebildiğiniz kadar dil öğrenin. Bir Hint atasözü der ki:

  • Üç dil bilene ne denir? Üç dil bilen
  • İki dil bilene ne denir? İki dil bilen
  • Peki ya tek bir dil bilene ne denir? Amerikalı

Bu tabir, esasında Amerikalıların da kabul ettiği bir şeydir. Size sadece İngilizce biliyorsanız şayet, dünyanın sadece %12’si ile iletişim kurabileceğinizi söylesem? Neden bu yüzdeyi daha yukarılara çıkartmayalım ki? Neden üç dil bilen olmayalım ki?

Önsezilerinize güvenmeyi öğrenmek

Ä°lgili resim

Evet, önseziler; bir nevi kalbimizin sesi yani iç sesimiz. Yalnız başınıza seyahat ederken almanız gereken kararlarda her ne kadar fikir almayı isteseniz de yanınızda danışacak kimse olmaz. Dolayısıyla o kararı o anda siz alacak ve sonuçlarına iyi ya da kötü yine siz katlanacaksınız. Bu da hayatınızın geri kalanında daha doğru kararlar almanızı ve başarısızlıklarınızın bedellerini kimseye ödetmemeniz gerektiğini öğretecek.

Nereye giderseniz gidin, eviniz orasıdır.

backpacker ile ilgili görsel sonucu

Evinizden kilometrelerce ötede olan bir yere gitseniz de aslında eviniz gittiğiniz yerdir; öyle değilse bile öyle olmalı. Eviniz sırt çantanızda, aklınızda, sizin içinizde olmalı. Yeni bir ülkeye gittiğinizde; yeni bir şehirde insanların arasına karıştığınızda %100’ünüzle orada olun. Aileniz, arkadaşlarınız tabi ki önemli ama eninde sonunda onları göreceksiniz. Nereye giderseniz gidin ama tüm benliğinizle orada olun.

Cesaretin Var mı?” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: