Çarpışan Arabalar Derbisi

Şüphesiz Amerika’nın Wyoming eyaletinin Thermopolis kasabasında geçirdiğim 3 ayın en güzel günlerinden biriydi. Zaten daha önce hiç görmediğim etkinlikler, kültürler, insanlar, müzikler hep etkilemiştir beni. Bu fırsat kaçar mı? Hemen bilet aldım çarpışan arabalar derbisine.

Orijinal adı “Demolition Derby” olan bu aşırı aksiyonlu yarışmanın kazanını daha yarış başlamadan sadece arabalara bakarak bilmem de oldukça ilginç tabii. Küçükken tüm biletlerimi çarpışan arabalarda harcadığımdan olsa gerek… Her sene ağustos ayında düzenlenen derbi, gerçekten de kasabada yaşayan hemen hemen herkesin her ne kadar duruma alışık da olsalar ilgisini çekiyor. Hıncahınç bir alanda yaklaşık 10 arabanın birbiriyle çarpıştığı bir yarış bu. Süre yok da denilebilir çünkü birbiriyle çarpışan hurda araçlardan deyim yerindeyse hangisi sağ kalırsa kazanan da o oluyor. Hurdaya çıkmış araçların bu şekilde süslenip, boyanıp bu şekilde değerlendirilmesi de bence çok güzel. Düşünsenize işe yaramaz diye düşündüğün araba bir derbi kazandırıyor.

Derbide birbiriyle çarpışan arabaları gördükçe kelimenin tam anlamıyla insanın yüreği ağzına geliyor. Hakikaten çok farklı bir deneyimdi benim için. Tam bir “yahşi batı” kasabası olarak adlandırdığım Thermopolis’te (Buranın yerlileri “dırmapolis” diye okuyor) Rodeo yarışmaları da oluyor, hatta ona da katıldım ama sondaki onlarca atın gösterisi dışında bir Demolition Derby değildi diyebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: